Βόννη – Περιστέρι 89-78: Έχασε δίκαια και πάει για την ισοφάριση η ομάδα του Σπανούλη! (video)

Δεν τα κατάφερε το Περιστέρι στην έδρα της Βόννης, όπου και ηττήθηκε με 89-78 και πλέον διατηρεί την ελπίδα της ισοφάρισης στο... σπίτι του με σκοπό να επιστρέψει στην Γερμανία για τρίτο παιχνίδι.

Η Βόννη φιλοξένησε το Περιστέρι για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι της σειράς best of three για την προημιτελική φάση του Basketball Champions League και κατάφερε να πάρει με σχετική ευκολία τη νίκη (89-78) με τους Περιστεριώτες να πρέπει να παλέψουν στην έδρα τους πλέον για να φέρουν την ισορροπία και να πάνε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι..

Στην αρχή οι γηπεδούχοι δίνοντας έμφαση στην άμυνά τους έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (8-2, 3’33’’) όμως η εξαιρετική ευστοχία από τα 6.75 των φιλοξενούμενων άλλαξε άρδην τα δεδομένα με το Περιστέρι να περνάει μπροστά για το 14-19 στο 8ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Γουότσον η Βόννη πέρασε μπροστά με 30-28 ενώ πήρε και γρήγορα αέρα 7 πόντων από το Περιστέρι (39-32, 15’) με ένα επιμέρους σερί 15-4. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αμυντικά και πλησίασαν στο πόντο μετά την εύστοχη βολή του Μήτρου Λονγκ για το 39-38 στο 17’ με τον Γουίλιαμς να φέρνει την ισοφάριση λίγα λεπτά αργότερα (42-42). Τότε ήρθε η ώρα του Ράγκλαντ να βάλει τους Περιστεριώτες σε θέση οδηγού για το 42-44, όμως δεν κράτησε για πολύ αφού η Βόννη με τρίποντο του Σενγκφέλντερ πέρασε ξανά μπροστά (45-44).

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του κόουτς Σπανούλη έδειχνε να κρατιέται, όμως η Βόννη είχε μεγαλύτερη συνέπεια και πήρε προβάδισμα 10 πόντων στο 27ο λεπτό (62-52). Το Περιστέρι έχανε την αυτοσυγκέντρωσή του και όσο κι αν προσπαθούσε να βρει απαντήσεις συνέχισε να… πληγώνεται από την ομάδα που υπερασπίζεται τον τίτλο.

Το +14 άγγιξε η Βόννη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (74-60) με τον Μήτρου - Λόνγκ με 7 δικούς του πόντους να… ροκανίζει την διαφορά και να κρατά ζωντανό το Περιστέρι μειώνοντας στους 9 (76-67) στο 34’. Οι Ρένφο και Ράγκλαντ μείωσαν στους 7 (80-73), όμως ο Γουότσον ήταν και πάλι εκεί για να τελειώσει το ματς και να δώσει στη Βόννη το προβάδισμα στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78