ΑΕΚ – Μαρούσι 88-85: Η πρώτη εντός έδρας νίκη για την Ένωση μέσα στο 2024 είναι γεγονός! (video)

Από τις 9 Δεκεμβρίου του 2023 είχε να πανηγυρίσει η ΑΕΚ νίκη στο... σπίτι της και το κατάφερε σήμερα (01/04) κόντρα στο Μαρούσι (88-85) του οποίου του έχει πάρει τον... αέρα,

Η ΑΕΚ φιλοξένησε το Μαρούσι στο Κλειστό Άνω Λιοσίων για το τρίτο γύρο της Basket League και συγκεκριμένα στην διαδικασία των Play Outs και κατάφερε να παηγυρίσει την πρώτη της νίκη μέσα στο «σπίτι» της για τη φετινή χρονιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μαρούσι να κινείται με άνεση και να καταφέρνει να εκμεταλλεύεται τις επιθετικές δυσλειτουργίες της Ένωσης. Με Γιαννόπουλο και Χιλ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (10-15), ενώ με τρίποντο του Τζούστον έφτασαν μέχρι και στο +8 (12-20) πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε… φορτσάτη κι έτρεξε ένα σερί 8 αναπάντητων πόντων καταφέρνοντας μάλιστα να περάσει και μπροστά με 21-20. Το Μαρούσι επανήλθε με τη βοήθεια του Γιαννόπουλου και του Χιλ και πέρασε και πάλι μπροστά (27-29). Ο Καράμπελας όμως βρέθηκε εκεί για να σκοράρει από την περιφέρεια και να βάλει τους «κιτρινόμαυρους» ξανά σε θέση οδηγού και με τους Κουζμίνσκας, Αγραβάνη και Ραντλ να ακολουθούν πήρα προβάδισμα έως και 4 πόντων (41-37).

Μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΚ βρήκε το επιθετικό της ρυθμό και με τους ΜακΡέι και Κουζμίνσκας πήρε κεφάλι 8 πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (51-43). Η υπεροχή της Ένωσης καλά κρατούσε και ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του ΜακΡέι για το 61-52 για να δώσει στην ομάδα του τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι στιγμής. Τζούστον και Κόζι βρήκαν άμεσα απαντήσει και «ροκάνισαν» τη διαφορά στους 4 πόντους (61-57) στο 38’. Μάλιστα, ο Κόζι ήταν αυτός που μείωσε την απόσταση στο ένα σουτ (63-60), όμως ο Αγραβάνης τον τιμώρησε με τρίποντο για το 66-60.

Όπως έκλεισε την τρίτη περίοδο έτσι «καυτά» μπήκε και στην τέταρτη ο Αγραβάνης με γκολ-φάουλ από τα 6.75 αψηφώντας το τρίποντο του Γούνταρντ που προηγήθηκε (69-63).

Μπρίσκο και Νικολαΐδης έφτασαν το Μαρούσι σε απόσταση αναπνοής (69-68), με τον Κόζι να… πληγώνει ξανά την ΑΕΚ και να φέρνει την ανατροπή ξανά στο ματς για το 69-72 στο 33’. Ο Ραντλ με σουτ από την περιφέρεια έφερε ξανά την ισορροπία για το 73-73 μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ. Από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε χέρι χέρι , αλλά την κρίσιμη στιγμή στα τελευταία δύο λεπτά η Ένωση με κρεσέντο του Κουζμίνσκας πήρε γρήγορα προβάδισμα 6 πόντων (85-79).

Ο Γιαννόπουλος «μίλησε» από τα 8(!) μέτρα και ο Κόζι ακολούθησε με mid-range σουτ για το 87-84 κάνοντας ξανά την αναμέτρηση θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ΑΕΚ να καταφέρνει να γιορτάζει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85