ΠΑΟΚ - Απόλλων Πάτρας 87-63: Με ασύλληπτο τέταρτο δεκάλεπτο, τον «βύθισε» ακόμη περισσότερο!

Με ένα απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας (30/03, 87-63), σε παιχνίδι που διεξήχθη στην Πυλαία, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του τρίτου γύρου της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία... τρομακτική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και με αυτό τον τρόπο, κατόρθωσε να επικρατήσει με 87-63 του Απόλλωνα Πάτρας εντός έδρας, για την 1η αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League.

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-14, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου υποχώρησε στο 3-20 και όπως όλα δείχνουν, θα υποβιβαστεί στην Elite League.

Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Μίκαλ Μίχαλακ, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην πρώτη περίοδο, όπου έφτασαν μέχρι και το +7 (19-26 με τρίποντο του Όσμπορν στο 9’), ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 23-26.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκειά της, με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το -3, σε +3 (44-41) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην «επανάληψη», οι δύο «μονομάχοι» πήγαιναν... χέρι - χέρι, με τους Θεσσαλονικείς να διατηρούν το προβάδισμά τους (57-56 στο 30') και να πραγματοποιούν ένα... ονειρεμένο τέταρτο δεκάλεπτο!

Οι «ασπρόμαυροι» έτρεξαν ένα ασύλληπτο σερί (22-0) και εν τέλει κατάφεραν να νικήσουν εύκολα με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.