Περιστέρι - Κολοσσός Ρόδου 98-90: Με το «δεξί» στο Top-6 και... τώρα η Βόννη, για την ομάδα του Σπανούλη!

Το Περιστέρι νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου (30/03, 98-90) και πλέον επικεντρώνεται στο κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι με τη Βόννη!
Με μία... γεμάτη επιθετικά εμφάνιση, το Περιστέρι νίκησε με 98-90 τον Κολοσσό Ρόδου, εντός έδρας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 3ου γύρου της Basket League.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβηκε στο 16-7, την ώρα που η ομάδα από τη Ρόδο υποχώρησε στο 9-14.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζο Ράγκλαντ, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, την ίδια στιγμή που οι Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ, Ζερμέιν Λοβ και Στέλιος Πουλιανίτης, είχαν από 14 πόντους.

Πλέον, οι Περιστεριώτες επικεντρώνονται στο κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Βόννη (03/04, 20:00), για τα προημιτελικά του Basketball Champions League

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (6-17 με τρίποντο του Μπιλλής στο 7’), ωστόσο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και μείωσαν στους 2 (21-23), στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν εξαιρετική και όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά με επιμέρους σκορ 29-16, κατόρθωσε να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος στο +11 (50-39).

Το Περιστέρι πήρε προβάδισμα και 12 πόντων (59-47 με καλάθι ξαι φάουλ του Ράγκλαντ) στην «επανάληψη», όμως οι Ροδίτες δεν... παραδόθηκαν και μείωσαν σε 70-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα εμφανίστηκε ιδιαίτερα μαχητική στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και μείωσαν μέχρι και στους 4 (70-66 με καλάθι του Σίτου στο 31’), ωστόσο δεν κατόρθωσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν 98-90, «αγγίζοντας» την «κατοστάρα».

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.