Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βαλένθια 95-80: Διεύρυνε το σερί της και συνεχίζει... ακάθεκτη! (video)

Μονάχα για μία περίοδο δυσκολεύτηκε η Μακάμπι απέναντι στη Βαλένθια, με τους Ισραηλινούς να φτάνουν στην 6η διαδοχική νίκη τους στη EuroLeague, αφού επικράτησαν με 95-80.

Η φορμαρισμένη Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις και πανηγύρισε την 6η διαδοχική νίκη της στη EuroLeague, αφού επικράτησε με 95-80 της Βαλένθια στο Βελιγράδι, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Όντετ Κάτας ανέβηκε στο 19-13 και ισοβάθμησε - προσωρινά - με τον Ολυμπιακό και την Φενέρμπαχτσε, ενώ παράλληλα έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της 7η θέσης.

Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» υποχώρησαν στο 14-18 και πλέον φαντάζει αρκετά δύσκολη η είσοδο τους στα play-ins.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν με 17 πόντους (4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ), ενώ άλλους 15 συμπλήρωσε ο Τζος Νίμπο (9 ριμπάουντ).

Για την ισπανική ομάδα «διασώθηκε» η εμφάνιση του Σέμι Οτζελέγι, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους (5 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με... ορμή την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 8-2 (με δίποντο του Μπόλντγουιν) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τον έλεγχο του ματς και πέρασαν και μπροστά, με τον Ινγκλς (10-11 στο 6’). Μάλιστα, με 7 διαδοχικούς πόντους, ο Οτζελέγι έγραψε το 12-18, 02:14 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Πάντως, οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα επιμέρους 9-3 στη συνέχεια και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (21-20).

Οι δύο «μονομάχοι» πήγαιναν... χέρι - χέρι μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (31-30), όμως η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε ένα μικρό «ξέσπασμα» ως το φινάλε του πρώτου μέρος, το οποίο την έστειλε στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά των 10 πόντων (48-38).

Στην «επανάληψη», η Μακάμπι διατήρησε τον έλεγχο του ματς και στη συνέχεια και παίρνοντας λύσεις από παντού, αλλά κυρίως από τον εξαιρετικό Μπόλντγουιν, έφτασε μέχρι και στο +16 (71-55 με τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο στο 29’), το οποίο ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμά της μέχρι εκείνο το σημείο. Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 71-58 (τρίποντο του Ρόμπερτσον).

Η Βαλένθια έπαιξε τα... ρέστα της για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 8 (74-66) με τρίποντο του Κλαβέρ στο 32’, όμως η ομάδα από το Τελ Αβίβ διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση. Η Μακάμπι έφτασε μέχρι και στο +17 (86-69 με βολές του Κλίβελαντ στο 35’) και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 95-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 48-38, 71-58, 95-80.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.