EuroLeague Round 31: Μονακό και Μιλάνο πήραν τα «θρίλερ», Ερυθρός Αστέρας και Μακάμπι τα... εύκολα!

Ο Ερυθρός Αστέρας λύγισε την Βίρτους που «αδειάζει», η Μονακό τη… γλίτωσε με τη Βαλένθια, σπουδαίες νίκες για Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Ερυθρός Αστέρας - Βίρτους Μπολόνια 94-79

Ο Ερυθρός Αστέρας «ξέσπασε» πάνω στην παραπαίουσα Βίρτους, και έδωσε τέλος στο σερί έξι ηττών που τον ακολουθούσε στην EuroLeague. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, αλλά ο τρόπος που ολοκληρώθηκε αποδείχθηκε προάγγελος των όσων θα ακολουθούσαν, με τους Σέρβους να μετατρέπουν το 42-42 σε 48-42 σε ελάχιστα δευτερόλεπτα!

Η Βίρτους... έμεινε από βενζίνη και ο Ερυθρός Αστέρας έστησε ένα επιθετικό πάρτι, με «μαέστρους» τους Τεόντοσιτς (11 πόντοι, 9 ασίστ) και Νέντοβιτς (25 πόντοι), ενώ η σταθερή αξία, Τζοέλ Μπολομπόι προσέθεσε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους, που την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσουν τον Παναθηναϊκό, «διασώθηκαν» μόνο οι Σενγκέλια (25 πόντοι) και Λούντμπεργκ (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα
: 21-23, 48-42, 74-65, 94-79

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μονακό - Βαλένθια 79-78

Ακόμα και αν η νίκη ήταν ελαφρώς ευκολότερη απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, η Μονακό λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσει» κόντρα στη Βαλένθια. Παρ’ ότι οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν στο +12 από την πρώτη περίοδο (22-10, 25-13), οι φιλοξενούμενοι με τη γνωστή τους μαχητικότητα ισορρόπησαν. Η διαφορά δεν ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα, και η μεγάλη τους αντεπίθεση έγινε στην τέταρτη περίοδο, όταν και πέρασαν μπροστά με 59-61. Οι γηπεδούχοι αποκατέστησαν την τάξη, με τον Τζέιμς να «ξυπνά». Κι όμως, το 77-70 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος έγινε 77-75, με τη Βαλένθια όμως να χάνει την επίθεσή της, και τον Ντόντα Χολ με 2/2 βολές να της εξασφαλίζει τη νίκη.

Για τη Μονακό, ο Τζέιμς ήταν αρκετά άστοχος (17 πόντοι, 5/14), πήρε όμως ανεκτίμητη βοήθεια από το ματς… καριέρας του Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ, που πέτυχε 17 πόντους με 7/7 σουτ!

Από πλευράς Βαλένθια, ξεχώρισαν οι εκπληκτικοί Οτζελέγιε (22 πόντοι, ρεκόρ καριέρας) και Τζόουνς (15 πόντοι, 5 ασίστ).

: 25-15, 38-34, 57-54, 79-78

Μιλάνο – Φενερμπαχτσέ 77-76

Η Αρμάνι πήρε τεράστια νίκη επί της Φενέρ με 77-76,και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της δέκατης θέσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που πήρε νωρίς μια σημαντική διαφορά (28-16), καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η αντεπίθεση και η επιστροφή της Φενερμπαχτσέ ήρθε στην τέταρτη περίοδο, με τον Γουίλμπεκιν να της δίνει προβάδισμα (68-69), τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Μίροτιτς με μεγάλο τρίποντο, ισοφάρισε σε 73-73. Ο Σιλντς έβαλε μπροστά την Αρμάνι 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (75-73). Ο Μίροτιτς έβαλε δύο βολές (77-73), αλλά ο Μπιμπέροβιτς με τρίποντη «βόμβα» έκανε ξανά το ματς θρίλερ, οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (77-76). Η Μιλάνο ήταν πολύ τυχερή στην τελευταία επίθεση, κράτησε την μπάλα στα χέρια της, και πήρε τη νίκη επιβίωσης.

Ο Μέλι έκανε όλη τη δουλειά με 17 πόντους, για να «καθαρίσουν» στα κρίσιμα οι Σιλντς (15 πόντοι) και Μίροτιτς (13 πόντοι).

Μότλεϊ και Μπιμπέροβιτς πέτυχαν από 13 πόντους και ήταν οι άνθρωποι που πήγαν να «κλέψουν» το ματς για τη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 43-36, 59-51, 77-76.

Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 74-89

Η Μακάμπι κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και αν και λίγο έλειψε να της… γλιστρήσει το παιχνίδι, κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από το Audi Dome, και ονειρεύεται μέχρι και εξάδα. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ισραηλινοί ήταν καταιγιστικοί, και προηγήθηκαν μέχρι και με 16 πόντους (32-48). Η Μπάγερν επέστρεψε στην τρίτη περίδο, ενώ στις αρχές της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με 69-65. Στη συνέχεια, η Μακάμπι έτρεξε ένα απίστευτο σερί 15-0, με Μπράουν και Μπόλντγουιν να παίρνουν φωτιά, ενώ ήταν πολύ αρνητικοί μέχρι τότε. Έτσι έβαλε τα θεμέλια της νίκης, τα οποία δεν κλονίστηκαν ως το φινάλε.

Ο Χασιέλ Ριβέρο πραγματοποίησε ασύλληπτη εμφάνιση, με 17 πόντους σε 12 μόλις λεπτά συμμετοχής, Μπράουν και Μπόλντγουιν ήταν αυτοί που «καθάρισαν», ενώ και ο Τζέιμς Γουέμπ έδωσε μεγάλες βοήθειες με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Μπάγερν, Ιμπάκα (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μπολμάρο (21 πόντοι), δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 35-48, 62-63, 74-89.