Παναθηναϊκός AKTOR – Μπαρτσελόνα 89-81: Με το... νόμο του ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» ονειρεύονται τη δεύτερη θέση! (video)

Με το «καυτό» ΟΑΚΑ στο πλευρό του ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν έχει να φοβάται τίποτα, αφού βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει από το -16 απέναντι στη Μπαρτσελόνα και να ανατρέψει το ματς (89-81) ισοφαρίζοντας και τη διαφορά από το προηγούμενο μεταξύ τους παιχνίδι!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχτηκε τη Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague σε ένα πολύ καθοριστικό ματς για την τελική κατάταξη της βαθμολογίας.

Με την βοήθεια του κόσμου τους οι «πράσινοι» πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη με ανατροπή (89-81) καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν την διαφορά κόντρα στους Καταλανούς από το προηγούμενο παιχνίδο (80-72).

Ο Κώστας Σλούκας ξεχώρισε με την αρχηγική του εμφάνιση προσφέροντας 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο... καυτός Κέντρικ Ναν της τέταρτης περιόδου σημείωσε 22 πόντους και ακολούθησε ο... διπλός Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς

Οι Μπλαουγκράνα ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν με μεγαλύτερη σιγουριά στο ματς βρίσκοντας εύκολα καλάθια (0-4, 2’). Με γκολ-φάουλ ο Τζέριαν Γκραντ ήταν εκείνος που άνοιξε τον… λογαριασμό για τους «πράσινους» στην προσπάθεια να τους ξεκλειδώσει επιθετικά. Έτσι κι έγινε και με τη βοήθεια των Κέντρικ Ναν και Ματίας Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (11-10, 5’30’’).

Τότε είναι που οι πολύπειρη ομάδα των Καταλανών έτρεξε ένα σερί 0-9 (11-19, 7’30’’) με κερασάκι στην… τούρτα το τρίποντο δια χειρός Γιαν Βέσελι.

Ο Ναν με το γνωστό «κρύο αίμα» του δεν καταλαβαίνει από αυτά και με την πολύτιμη βοήθεια του εκρηκτικού Λεσόρ, μείωσαν στο τρίποντο (20-23, 10’).

Πιο αποφασισμένοι εμφανίστηκαν οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά (24-23, 11’20’’), όμως ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ είπε να… πληγώσει τον αντίπαλο αδερφό του, Χουάντσο, σκοράροντας δύο σερί καλάθια για το 24-27 στο 12ο λεπτό.

Ο Άλεξ Άμπρινες ακολούθησε με τρίποντο και με τη βοήθεια του Ρίκι Ρούμπιο και του Νίκολας Λαπροβίτολα, η Μπαρτσελόνα έχτισε προβάδισμα 16 πόντων πολύ γρήγορα τρέχοντας ένα επιμέρους 0-17 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης (24-40).

Μετά από πέντε λεπτά που ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μη μπορεί να βρει σκορ, ο Ντίνος Μήτογλου προσπάθησε να τον… ξεκολλήσει με τέσσερις δικούς του πόντους για το 28-40 στο 16’30’’. Εξαιτίας της τεχνικής ποινής που δέχτηκε ο κόουτς Αταμάν στο 18’, οι Μπλαουγκράνα μπόρεσαν να διατηρήσουν την υπεροχή τους παρά την έντονη αντίδραση του κόσμου. Το απίθανο μπλοκ του Λεσόρ στον Βέσελι στο 19’ ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ με τον Γκραντ να βάζει το buzzer beater λέι απ για το 34-46.

Μετά την ανάπαυλα, ο Μάριους Γκριγκόνις γρήγορα μείωσε την διαφορά στους 10 πόντους (36-46, 21’). Μάλιστα, με δικό του τρίποντο «ανάσα» και με το δυναμικό καλάθι του Κώστα Σλούκα, που το πανηγύρισε με την εξέδρα, να ακολουθεί, οι «πράσινοι μείωσαν στους 6 πόντους (44-50, 24’). Οι άμυνες λειτουργούσαν πολύ καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και με την βοήθεια του Λεσόρ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -3 (51-54, 26’30’’).

Ο αρχηγός των «πράσινων» μίλησε την κατάλληλη στιγμή και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε έναν πόντο μακριά από την ισοφάριση (53-54, 27’30’) τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 19-8 σε αυτή την τρίτη περίοδο. Τελικά, ο Γκριγκόνις με φόλλοου καλάθι και φάουλ έβαλε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο… τιμόνι (56-55, 28’40’’). Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο παίρνοντας διαστάσεις… θρίλερ πριν την τελευταία και καθοριστική περίοδο (60-61).

Ο Άμπρινες από την περιφέρεια έκανε το 61-64 με το… καλησπέρα σας στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι άμυνες του Παναθηναϊκού έσφιξαν και ο Μήτογλου τον έβαλε μπροστά (65-64, 32’) και με πέντε συνεχόμενους πόντους δια χειρός Σλούκα για το 70-66 το ΟΑΚΑ ήταν στο… πόδι. Αυτό, μάλλον δεν ήταν αρκετό, αφού ακολούθησε το τρίποντο του Κέντρικ Ναν για να δώσει στους «πράσινους» προβάδισμα πέντε πόντων (73-68, 34’) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.

Ο Μήτογλου έκανε το 76-70, όμως ο Τζαμπάρι Πάρκερ μείωσε στους τρεις για το 76-73 στο 35ο λεπτό. Ο Ναν συνέχισε να... απειλεί και με το εμφατικό κάρφωμά του έφτασε τον Παναθηναϊκό στο +8 (81-73). Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (83-73, 37') και η άμυνα δεν άφηνε περιθώρια απάντησης στους Καταλανούς.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έπαιζε για την διαφορά η οποία θα τον έφερνε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και κατάφερε να την ισοφαρίσει στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81