Προμηθέας Πάτρας - Κολοσσός Ρόδου 84-79: «Λύγισε» στην παράταση και έχασε ευκαιρία... 6άδας η ομάδα του Σεγούρα!

Ο Κολοσσός έφτασε κοντά σε μία επική ανατροπή απέναντι στον Προμηθέα στην Πάτρα, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε τη νίκη στην παράταση (16/03, 84-79), σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς στην Πάτρα, ο Προμηθέας νίκησε με 84-79 τον Κολοσσό στην παράταση, με την ομάδα από τη Ρόδο να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να γίνει το φαβορί, για την είσοδο στην 6άδα της Basket League.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβηκε στο 13-8 και «σφράγισε» την 4άδα, την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες θέλουν πάση θυσία τη νίκη επί του Αμαρουσίου την τελευταία αγωνιστική, έτσι ώστε να διατηρήσουν «ζωντανές» τις ελπίδες του για την 6άδα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους (9 ριμπάουντ). Στην αντίπερα όχθη, για την ομάδα του Κούρο Σεγούρα ξεχώρισε η εντυπωσιακή εμφάνιση του Άντριου Γκάουντλοκ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με «όπλο» την άμυνά τους, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του ματς απέναντι στους Ροδίτες, οι οποίοι είχαν 1/16 σουτ στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να «κυνηγούν» από νωρίς στο σκορ (14-4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου).

Με ένα γρήγορο 10-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (14-14 με λέι απ του Σίτου στο 15’). Πάντως, στη συνέχεια, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξε ένα σερί 19-9 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +10 (33-23).

Στην «επανάληψη» η ομάδα από την Πάτρα συνέχισε με το... πόδι πατημένο στο «γκάζι» και έφτασε την τιμή της διαφοράς μέχρι και στους 20 πόντους (44-24 με 2/2 βολές του Κόφι στο 24’). Βέβαια, ο Κολοσσός μάζεψε την εις βάρος του διαφορά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου και μείωσε εκ νέου στους 10 (58-48).

Μάλιστα, το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στην «εκκίνηση» της τελευταίας περιόδου ανέτρεψε την κατάσταση και με... οδηγό τον «καυτό» Γκάουντλοκ, η ομάδα από τη Ρόδο πέρασε και μπροστά (59-60 με τρίποντο του Καμαριανού στο 34’)! Ο Κολοσσός έτρεχε ήδη ένα επιμέρους 12-1, το οποίο έγινε 19-1 (59-67) μετά από λίγο. Ο Προμηθέας όμως δεν... παράτησε το ματς και παρά το γεγονός πως όλα έδειχναν πως ο Κολοσσός θα πάρει τη νίκη, οι Πατρινοί επέστρεψαν, ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (75-75).

Εκεί, ο Προμηθέας διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και με ένα επιμέρους 9-4, πήρε τη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.δ.), 84-79 (παρ.).