ΑΕΚ - Προμηθέας Πάτρας 87-91: Πήρε το «θρίλερ» με... καυτό Χέιλ!

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της εκτός έδρας αναμέτρησης με την ΑΕΚ και στο φινάλε κατόρθωσε να νικήσει με 91-87, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς στα Άνω Λιόσια, ο Προμηθέας επικράτησε 91-87 της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Χάντερ Χέιλ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, ενώ από την πλευρά της «Ένωσης» ξεχώρισε ο Τζόρνταν Μόργκαν με 16 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβηκε στο 12-8 και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, την ίδια στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» υποχώρησαν στο 8-12 και είναι στην 6η θέση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 5-10 στο 5’, ενώ ολοκλήρωσαν στο +3 (14-17) την πρώτη περίοδο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και σταδιακά ανέβαζε το δείκτη της διαφοράς, την ώρα που έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 8 πόντων (32-40).

Στην «επανάληψη» η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (32-42), με τον Προμηθέα να συνεχίζει να ελέγψει το παιχνίδι και να φτάνει μέχρι και στο +14 (41-55 με τρίποντο του Ρέινολντς στο 25’), ωστόσο η ομάδα του Ηλία Ζούρο κατάφερε να επιστρέψει και με ένα επιμέρους 20-5 (!) να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (61-60).

Το ματς είχε γίνει... ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το φινάλε. Στην... τελική ευθεία του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση, ο ΜακΚρέι υπέπεσε σε μοιραίο λάθος 5.6’’ πριν τη λήξη και τελικά η ομάδα από την Πάτρα, πήρε τη νίκη με 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91.