Απόλλων Πάτρας - Περιστέρι 63-74: Επιστροφή στις νίκες και σταθερά 3η η ομάδα του Σπανούλη!

Μετά την ευρωπαϊκή νίκη επί της Καρσίγιακα, το Περιστέρι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 74-63 του Απόλλωνα Πάτρας εκτός έδρας.
Το Περιστέρι πέρασε άνετα από την Πάτρα,καθώς η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, νίκησε με 74-63 του τοπικού Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τρέβορ Τόμπσον, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ άλλους 11 πόντους, συμπλήρωσε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Περιστεριώτες ανέβηκαν στο 13-7 και παρέμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 9-2 στα πρώτα λεπτά, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (25-28 με λέι απ του Μήτρου-Λονγκ στο 27’), ενώ στη συνέχεια «έτρεξαν» ένα επιμέρους 6-2 και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος, με το υπέρ τους 34-27.

Από εκεί που σταμάτησε, συνέχισε στην «επανάληψη» το Περιστέρι που με ένα σερί 6-0 στην «εκκίνηση» του δευτέρου μέρους, έφτασε στο +13 (27-40) και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +15 (43-58).

Η τελευταία περίοδος ήταν επί της ουσίας διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Περιστεριώτες να φτάνουν μέχρι και στο +20 (50-70 στο 34’) και στο τέλος να επικρατούν με 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.