Προμηθέας Πάτρας - Άρης 70-57: Κυριάρχησε και τον «έπιασε» στην τετράδα!

Ο Προμηθέας Πάτρας κυριάρχησε απέναντι στον Άρη και κατόρθωσε να νικήσει με 70-57 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Πήρε από την «εκκίνηση» το προβάδισμα και δεν… κοίταξε ποτέ πίσω! Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε 70-57 του Άρη εντός έδρας και τον «έπιασε» στην 4η θέση της βαθμολογίας της Basket League.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους, ενώ εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Άντονι Κάουαν που πέτυχε 14 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Η ομάδα από την Πάτρα διατήρησε το προβάδισμα της, φτάνοντας μέχρι και το +8 (15-7 με δύο εύστοχες βολές του Κάουαν στο 7’), ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 20-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ενώ από την άλλη, οι Πατρινοί έφτασαν μέχρι και στο +13 (27-14 με τρίποντο του Πάπας στο 13’). Σε εκείνο το σημείο, οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 (31-26 με τρίποντο του Σταρκς στο 18’), ωστόσο με δυό σουτ τριών πόντων (των Χέιλ και Πάπας), ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με... αέρα οκτώ πόντων (37-29).

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε… ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της «επανάληψης», με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να φτάνει σε απόσταση… αναπνοής (38-36 με καλάθι του Τολιόπουλου στο 22’), αλλά και να μένει κοντά στο σκορ στη συνέχεια (44-41 στο 26’). Πάντως, στην… τελική ευθεία της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου «έτρεξε» ένα επιμέρους 12-0 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (56-41).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήτην η σειρά των «κίτρινων» να «τρέξουν» ένα μεγάλο σερί. Με ένα γρήγορο 10-0, ο Άρης μείωσε στους 5 (56-51) στο 35’, όμως οι γηπεδούχοι, διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 70-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 37-27, 56-41, 70-57.