Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77: Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε τον τελικό υπόθεση «αιωνίων»! (video)

Ανέβασε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, «ξέφυγε» στο σκορ και έκτοτε δεν κινδύνεψε ξανά. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Προμηθέα με 91-77 (17/02), πέρασε στον τελικό του Final 8 και πλέον ρίχνεται σε ακόμα ένα ντέρμπι «αιωνίων» με τον Παναθηναϊκό.

Αποστολή στο Ηράκλειο: Τάσος Φαραός

Ο Προμηθέας πρόβαλε σθεναρή αντίσταση για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες. Κέρδισε με 91-77 (17/02), πέρασε στον τελικό του Final 8 για το Κύπελλο Ελλάδας και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, με αρκετούς διψήφιους παίκτες (Πετρούσεφ, Γουόκαπ, Φαλ, Πίτερς, Ράιτ) και πρώτο σκόρερ τον Σέρβο σέντερ (15π.).

Κορυφαίοι για τους Πατρινούς οι Κάουαν και Ρέινολντς, που ηγήθηκαν επιθετικά, με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από την πρώτη στιγμή τα ηνία της αναμέτρησης. Ήδη στο 3ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 9-2, αλλά ο Προμηθέας βρήκε απάντησε από πέντε σερί πόντους του Άντονι Κάουαν. Με σερί 9-0 όμως, από το 6’ έως το 8’, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +9 (19-10), έφτασαν ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (23-13, 10’) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 23-15.

Οι Πατρινοί στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό, «σκλήρυναν» την άμυνά τους και έκαναν το ματς ξανά ανταγωνιστικό! Πρώτα μείωσαν στους 3, «τρέχοντας» ένα 5-0 στο πρώτο λεπτό, για να περάσουν μάλιστα μπροστά στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με 30-29, έπειτα από καλάθι του Ρέινολντς.

Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη και ένα σουτ του Πετρούσεφ όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, στάθηκαν αρκετά, για να οδηγήσουν τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (40-36).

Στην επανέναρξη ο Ετσενίκε με καλάθι και φάουλ έφερε την απόσταση στον πόντο (40-39), ενώ οι Πατρινοί έφτασαν ακόμα και στην ισοφάριση (42-42, 22’). Τότε, ήρθε το… ξέσπασμα από τους Πειραιώτες. Μέσα σε δύο λεπτά, από το 23’ μέχρι το 25’, μετέτρεψαν το 47-45, σε 55-45, αποκτώντας και πάλι «μαξιλαράκι» ασφαλείας.

Ο Άλεκ Πίτερς με χέρι… αλφάδι, βρήκε δύο φορές στόχο πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. για το +13 (63-50, 28’), για να τον διαδεχθούν Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ και Ράιτ για το 68-50, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 30’ του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διαφύλαξε σωστά το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, δεν κινδύνεψε ποτέ ξανά ουσιαστικά και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77