EuroLeague Round 24: «Φουλ» του...άσου για Ζαλγκίρις, Μονακό και Μπαρτσελόνα!

Οι έδρες μίλησαν εκκωφαντικά στα παιχνίδια της Τετάρτης (31/01) για την 24η αγωνιστική της Euroleague, με Ζαλγκίρις, Μονακό και Μπαρτσελόνα να επικρατούν πολύ εύκολα των Εφές, Παρτιζάν και Βίρτους Μπολόνια αντίστοιχα.

Μονακό-Πάρτιζαν 85-70

Ήταν μέχρι να…ξυπνήσει ο Τζέιμς για τη Μονακό, η οποία καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, εκμεταλλευόμενη το μόνιμο πρόβλημα της Παρτιζάν στη δημιουργία. Ο Αμερικανός σταρ ξεκίνησε να σκοράρει στη δεύτερη περίοδο, μέχρι την οποία το ματς ήταν σχετικά ισορροπημένο, και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 7 ασίστ. Ζαϊτέ (14π.) και Οκόμπο (13π.) ήταν επίσης διψήφιοι, ενώ για την Παρτιζάν, Πάντερ (28π.) και Καμίνσκι (17π.), πέτυχαν 45 από τους 70 πόντους της ομάδας!

Τα δεκάλεπτα:
14-16,44-38, 65-61, 85-70

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ζαλγκίρις-Εφές
 96-70

zalgiris.webp

Πάρτι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό έστησαν οι Λιθουανοί στη Ζαλγκίριο Αρένα. Έπαιξαν εξαιρετικό ομαδικό μπάσκετ, και με πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά, η οποία έφτασε τους 30 πόντους στο 14ο λεπτό του αγώνα (44-14)!

Προφανώς, το υπόλοιπο του ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι Μπιρούτις ήταν ο πολυτιμότερος με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Τρινκιέρι να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες του και να παίρνει σκορ από τους δέκα εξ’ αυτών. Για την αποκαρδιωτική Εφές, μόνο θετικό ήταν το ότι ο Κλαίμπερν έμεινε σχεδόν 36 λεπτά στο παρκέ, δείχνοντας σε καλή κατάσταση, με 19 πόντους (8/13 σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70

Μπαρτσελόνα-Βίρτους Μπολόνια 84-57

barca.webp

Περίπου μιάμιση περίοδο κράτησε η αντίσταση της Βίρτους στη Βαρκελώνη, με την Μπάρτσα πραγματικά να... πνίγει τους Ιταλούς με την άμυνά της. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα σερί 7-0 υπέρ των γηπεδούχων, για το 41-27, και από κει και πέρα η Βίρτους δεν ξαναήρθε σε επαφή με το σκορ. Ο Βέσελι είχε 9 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ στο σκοράρισμα προσέφεραν σημαντικά οι Λαπροβίτολα (16π.) και Ερνανγκόμεθ (17π.). Για τους φιλοξενούμενους, διασώθηκαν οι Κορντινιέ (12π.) και Λούντμπεργκ (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-27, 61-44, 84-57