EuroLeague Round 23: Η Αρμάνι υπέταξε για δεύτερη φορά την Μπαρτσελόνα και προετοιμάζεται για Παναθηναϊκό AKTOR! (video)

Η Μονακό λύγισε την Εφές στην Κωνσταντινούπολη στο φινάλε του ματς (78-80), όσο και η Βαλένθια επικράτησε κατά κράτος στην έδρα της Μπασκόνια (62-77). Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το 2/2 απέναντι στη Μπαρτσελόνα στέλνοντάς την στο... καναβάτσο με 74-70, ενώ η Παρτίζαν με «καυτούς» Ντόζιερ και ΛεΝτέι υπέταξαν την Ζάλγκιρις (81-72).

Αναντολού Εφές – Μονακό 78-80

93d5d38f-e6d1-441e-b454-66ba576b6be7.webp

Μεγάλο ματς έλαβε χώρα στην Κωνσταντινούπολη με τη Μονακό να καταφέρνει να βγαίνει νικήτρια στο φινάλε με 78-80.

Η Εφές διατηρούσε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο  με την βοήθεια του Τόμπσον. Στο δεύτερο μέρος οι Μονεγάσκοι περιόρισαν την τουρκική ομάδα καταφέρνοντας να περάσει μπροστά μέσω του Λόιντ (14 πόντοι) που δεν σταματούσε να σκοράρει από την περίμετρο και με τη βοήθεια του Τζέιμς (16 πόντοι).

Ο Σέιν Λάρκιν (14 πόντοι, 5 ασίστ) δεν επέτρεψε στη Μονακό να ξεφύγει ακόμη κι αν κρατούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Ο Μπομπουά (15 πόντοι) έκανε το ματς… θρίλερ στο τέλος, ωστόσο ο Οκόμπο (16 πόντοι) με ½ βολές υπέγραψε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 74-70

0e13ab94-0eb2-4924-8533-4d1e1b423fc3.webp

Η Αρμάνι υποδέχτηκε τη Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο για την 23η αγωνιστική της EuroLeague. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης με τη βοήθεια του Πόιθρες και του Σιλντς αρχίζοντας να χτίζουν διαφορά εκτοξεύοντάς τη στους 20 πόντους (45-25).

Για τους Καταλανούς ο Γιαν Βέσελι «πάλευε» ουσιαστικά μόνος του με τη Μπαρτσελόνα να μοιάζει πλήρως αποδιοργανωμένη.

H διαφορά... ροκανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με την απόδοση του Βέσελι να εκτοξεύεται και τους Ισπανούς να βρίσκονται στο -8 πριν την τελευταία και καθοριστική περίοδο. Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Κάλινιτς στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε στο -2 για τους Καταλανούς (72-70), όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα:
23-12, 47-28, 57-49, 74-70

Μπασκόνια – Βαλένθια 62-77

0b177dbe-56a5-4d71-a864-70a916c94fe6.webp

Ισπανικό… εμφύλιο είχε το «μενού» και ο λόγος φυσικά για την Μπασκόνια και τη Βαλένθια την Χώρα των Βάσκων. Οι «νυχτερίδες» με πρωτεργάτη τον Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους υπερίσχυσαν κατά κράτος στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας στο +15 και λειτουργώντας άψογα αμυντικά (29-44) και έτσι συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος καλύπτοντας και το -14 από την αναμέτρηση του α' γύρου, παίρνοντας τον πρώτο λόγο στην πιθανότητα ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-44, 48-58, 62-77

Παρτίζαν – Ζαλγκίρις Κάουνας 81-72

Παρτίζαν και Ζάλγκιρις «κονταροχτυπήθηκαν» στην δεύτερη μέρα της 23ης αγωνιστικής στο Βελιγράδι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα με τον Πι Τζέι Ντόζιερ (23 πόντοι) να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων. Έβανς (25 πόντοι) και Λεντέι (21 πόντοι) «πάλευαν» για τους Λιθουανούς και τους Σέρβους αντίστοιχα, συνεχίζοντας να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (45-43).

Αμφότερες οι ομάδες σούταραν με πάνω από 40% ευστοχία στο τρίποντο με το παιχνίδι να έχει πολύ καλό ρυθμο διατηρώντας το σε απόσταση καλαθιού. Ο Καμίνσκι έβαλε την Παρτίζαν σε θέση... οδηγού παίρνοντας και διψήφια διαφορά (71-61) για να... καθαρίσει ουσιαστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 61-59, 81-72