Basket League: Το Λαύριο «λύγισε» σε ματσάρα τον Άρη, πήρε το «θρίλερ» με την Καρδίτσα ο ΠΑΟΚ

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο Λαύριο, η τοπική ομάδα «λύγισε» τον Άρη (91-86) στην παράταση. Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ νίκησε σε παιχνίδι-θρίλερ την Καρδίτσα (72-69), ενώ το Μαρούσι «πέταξε» τον Κολοσσό εκτός από το Final 8 του Κυπέλλου.

ΠΑΟΚ - Καρδίτσα 72-69

Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα φτάσει σε μία άνετη εντός έδρας νίκη απέναντι στην Καρδίτσα, αφού βρισκόταν στο +20 (49-29) στο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε «θρίλερ» και διεκδίκησαν το «ροζ φύλλο» στο φινάλε, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού πάντως να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη με 72-69.

Εξαιρετικός ο Άντριου Χάρισον με 20 πόντους για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που ανέβηκε στο 6-5 και βρίσκεται σε... τροχιά 4αδας. Από την άλλη, οι Θεσσαλοί παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-10.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.

Μαρούσι - Κολοσσός Ρόδου 85-74

Μία μεγάλη εντός έδρας νίκη με σκορ 85-74 πανηγύρισε το Μαρούσι απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και με αυτό τον τρόπο άφησε εκτός τους Ροδίτες από το Final 8 του Κυπέλλου!

Κορυφαίος για την ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους (5/12 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74.

Λαύριο - Άρης 91-86

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Λαύριο, η τοπική ομάδα «λύγισε» τον Άρη (91-86) στην παράταση, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας της Basket League.

Φοβερή εμφάνιση από τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 25 πόντους για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβηκαν στο 4-7. Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη υποχώρησε στο 6-5.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 91-86.