Κολοσσός – Προμηθέας 114-109 (παρ.): Στο… NBA της Ρόδου, στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι! (video)

Απίθανο ματς διεξήχθη στη Ρόδο, βγαλμένο από την… αντίπερα όχθη του Ατλαντικού! Ο Κολοσσός έδειχνε να έχει τον έλεγχο, αλλά ο Προμηθέας ανέτρεψε τα πάντα, γύρισε από το -21 της τρίτης περιόδου, με το παιχνίδι να οδηγείται τελικά στην παράταση! Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν ψυχραιμότεροι και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκα (114-109, 09/12)!

Τι ματς είδαμε στη Ρόδο! Κολοσσός και Προμηθέας παρουσίασαν στο παρκέ ένα απίθανο επιθετικό κρεσέντο, με τους Πατρινούς μάλιστα να γυρνούν από το -21 (70-49) στην έναρξη της τρίτης περιόδου, για να κάνουν την αναμέτρηση ένα πραγματικό ντέρμπι!

Οι δύο ομάδες χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, με ένα σκορ που θυμίζει μονάχα… NBA (100-100), με τους Ροδίτες ωστόσο στο τέλος να χαμογελούν, επικρατώντας με 114-109 (09/12), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League!

Ο Κολοσσός με τον τρόπο αυτό, κατάφερε να σημειώσει την τέταρτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου από την άλλη, να βλέπει το ρεκόρ της να πέφτει στο 7-3.

Περάντες και Μπαΐκοβιτς έκαναν ματς… καριέρας, με 27 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο δεύτερος έφτασε και σε double-double, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ! Για τον Προμηθέα ηγήθηκε ο… συνήθης ύποπτος Κάουαν, με 30 πόντους, που στο φινάλε ωστόσο ήταν… μοιραίος, χάνοντας μία κρίσιμη βολή. «Διπλός» ήταν και ο Ετσενίκε, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, όντες μπροστά σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια. Στο τρίτο δεκάλεπτα όμως, ο Προμηθέας «ξύπνησε» και διέγραψε το -21 (70-49 στο 24’), φτάνοντας μάλιστα μία… ανάσα από τη νίκη!

Πέντε δεύτερα πριν το φινάλε, ο Κάουαν έγραψε το 100-98 με τρίποντο και φάουλ, αλλά ο Περάντες σαν «από μηχανής» ισοφάρισε σε 100-100 στα τρία δεύτερα! Έτσι, οι δύο αντίπαλοι έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, με τον Κολοσσό να είναι πιο ψύχραιμος και να παίρνει τη νίκη με 114-109!