Περιστέρι – Λε Μαν 78-86: Έμεινε από δυνάμεις στο τέλος η ομάδα του Σπανούλη

«Λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την εντός έδρας ήττα από τη Λε Μαν (78-86, 06/12), στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League. Πλέον, θέλει τη νίκη της Μάλαγα κόντρα στη Φάλκο, ώστε να μην μπει σε… περιπέτειες η παρουσία της ομάδας στο play-in της διοργάνωσης.

Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, το Περιστέρι τελικά δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λε Μαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε να μην έχει «καθαρό» μυαλό τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 86-78 (06/12).

Κάπως έτσι, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επιθυμεί πλέον τη νίκη της Μάλαγα απέναντι στη Φάλκο (06/12, 21:30), ώστε να τεθούν και μαθηματικά πια εκτός συνέχειας οι Ούγγροι και να μην υπάρχει άγχος στην τελευταία αγωνιστική, για την είσοδο του Περιστερίου στο play-in της διοργάνωσης.

Ντάνγκουμπιτς (15π.), Χαντς (15π.) και Τόμπσον (13π.) βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά για τους γηπεδούχους, αλλά δεν ήταν αρκετό ώστε να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86