Προμηθέας – ΑΕΚ 100-95: Πάλεψε η «Βασίλισσα», αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των Πατρινών! (video)

Η κυριαρχία του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο, στάθηκε αρκετή για να του χαρίσει τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» να επιστρέψουν. Οι Πατρινοί κέρδισαν με 100-95 (02/12), ανεβαίνοντας στο 7-2!

Ένας «διαστημικός» Προμηθέας εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ! Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το καλό τους διάστημα και πήραν τη νίκη με 100-95 (02/12) στην έδρα τους, για να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 7-2, έπειτα από 9 αγωνιστικές στη Basket League.

Η ομάδα του Πλάθα έκανε προσπάθειες να επιστρέψει στην επανέναρξη του παιχνιδιού, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι, υπέστη την πέμπτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας είχε πετύχει, πριν οδηγηθούν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια, 59 πόντους, φεύγοντας έτσι στο +19! Από εκεί και πέρα, επέλεξε να κάνει διαχείριση του ισχυρού προβαδίσματος που είχε αποκτήσει, με την επιλογή του τελικά να τον δικαιώνει.

Ο Χάντερ Χέιλ «έκλεψε» τις εντυπώσεις για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 32 πόντους, μοιράζοντας παράλληλα και 6 ασίστ. Κάουαν και Ετσενίκε ακολούθησαν με 22 και 17 αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ είδε τους Ραντλ (17π.), Καμπενγκέλε (16π.) και ΜακΡέι (21π.) να ξεχωρίζουν, αλλά να μην αρκούν για να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67, 100-95