EuroLeague Round 5: Στο ντεμπούτο του Σφαιρόπουλου η Παρτίζαν του πήρε τη… μπουκιά απ’ το στόμα - «Βασιλική» υπεροχή από τη Ρεάλ στο El Clásico! (video)

Τι κι αν ο Ερυθρός Αστέρας ανέτρεψε την κυριαρχία της Παρτίζαν; Οι γηπεδούχοι  επέστρεψαν την κατάλληλη στιγμή και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη (88-84) «μαυρίζοντας» το ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου. Παράλληλα, η Άλμπα Βερολίνου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην  EuroLeague με 85-82 επί της Αρμάνι Μιλάνου. Στο δέυτερο μεγάλο εγχώριο ντέρμπι, η Ρεάλ... κατατρόπωσε τη Μπαρτσελόνα (65-64) διατηρώντας το απόλυτο των νικών στην διοργάνωση. Εντυπωσιακή η Μονακό με... μαγικό Μάικ Τζέιμς έκανε ό,τι ήθελε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (107-79).

Σχετικά Άρθρα

Παρτίζαν – Ερυθρός Αστέρας 88-84

Σέρβικο ντέρμπι είχε το… μενού της 5ης αγωνιστικής της EuroLeague με τις δύο ομάδες να έχουν το ίδιο ρεκόρ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (1-3).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος φάνηκε να τα είχε βρει… σκούρα στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα, αφού η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο τρέχοντας ένα σερί 10-0 το οποίο «εκτινάχθηκε» σε 17-2.

Από το -15 του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά στο -3 καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν το ματς λίγο πριν την ανάπαυλα με την πολύτιμη βοήθεια του Νέιπιερ (42-42).

Με Γκιεντράιτς και Ντος Σάντος, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έφεραν τα πάνω… κάτω στο ματς παίρνοντας μάλιστα και διψήφιο προβάδισμα (53-65).

Σμαΐλαγκιτς και Αβράμοβιτς βγήκαν μπροστά στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο δημιουργώντας μομέντουμ υπέρ των Παρτιζάνων που με τρίποντο από τον Πι Τζέι Ντοζίερ πέρασαν μπροστά με 80-79 καταφέρνοντας να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-42, 55-65, 88-84

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 85-82

Η Άλμπα έψαχνε την πρώτη της νίκη στην φετινή EuroLeague υποδεχόμενη την Αρμάνι με ρεκόρ 1-2, αφού έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, εκείνο με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν θετικά στην αναμέτρηση με 10-3 έχοντας τον Στέρλινγκ Μπράουν με 8 πόντους. Η Αρμάνι με την σειρά της με τον «ζεστό» Σαβόν Σιλντς κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά να περάσει και μπροστά (12-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η υπεροχή άνηκε στους Ιταλούς που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (35-37).

Καθοριστικός στην αναμέτρηση υπήρξε ο… διπλός Νίκολα Μίροτιτς που ολοκλήρωσε το 40λεπτο με 30 πόντους και 12 ασίστ και πήγε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του κόουτς Μεσίνα, όμως οι Γερμανοί του πήραν τη χάρα παίρνοντας το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα για την σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 35-37, 57-61, 85-82

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 65-64

Αμφότερες οι ισπανικές ομάδες ρίχτηκαν στη «μάχη» της 5ης αγωνιστικής για το El Clásico αήττητες με 4-0 στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο «ζεστή» την αναμέτρηση περιορίζοντας επιθετικά σε μεγάλο βαθμό τη Ρεάλ που σκόραρε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο έχονταςμάλιστα 0/8 τρίπoντα ως το 14ο λεπτό.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ, πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο, μετρούσε 11 πόντους κρατώντας σταθερά τους Καταλανούς σε θέση οδηγού, με τον Γκαμπριέλ Ντεκ να απαντά κάνοντας το step up με το δικό του προσωπικό σερί 9 πόντων  μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι.

Ο Αργεντίνος φόργουορντ ήταν το «κλειδί» για τους Μαδριλένους, αφού μετά την ανάπαυλα ανέτρεψαν πλήρως το σκορ φτάνοντας να προηγούνται με διψήφια διαφορά (51-41) λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο – «θρίλερ».

Η τέταρτη περίοδος ήταν ατελείωτη, αφού ο Γιογκουμπάιτις έδωσε ξανά ελπίδα στη Μπαρτσελόνα που βρισκόταν συνεχώς μία «ανάσα» μακριά από τη Ρεάλ.

Με 48 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο ο Σατοράνσκι έφερε το ματς στα ίσα (59-59) με τη Ρεάλ όμως να καταφέρνει να επικρατήσει στον… πόντο στην εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-30, 51-41, 65-64

Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 101-79

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μάικ Τζέιμς να σπάει από το πρώτο δεκάλεπτο το φράγμα των 4.000 πόντων στην EuroLeague, όντας σε πολύ καλή μέρα επιθετικά (24 πόντοι. 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Πολύ μεγάλη εμφάνιση από την Μονακό, που έκανε το 3-2κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, που βρίσκεται πλέον στο 2-2, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να είναι εντυπωσιακή και να επικρατεί άνετα εκείνης του Κάτας με 107-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 52-38, 85-57, 107-79