Αταμάν: «Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε μπάσκετ»

Τη δυσαρέσκειά του εξέφρασε ο Εργκίν Αταμάν, έπειτα από την ήττα του Παναθηναϊκού στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (17/10, 83-69).

Ήττα με… κάτω τα χέρια για τον Παναθηναϊκό στην Τουρκία κόντρα στη Φενέρμπαχτσε (17/10, 83-69), με τον Εργκίν Αταμάν να τα βάζει με τους παίκτες του, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Τούρκος τεχνικός:

«Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με πολλά λάθη. Μετά τα λάθη δώσαμε στη Φενέρμπαχτσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ με τον Γκούντουριτς και τον Ουίλμπεκιν. Η 1η περίοδος ήταν πολύ... περίεργη για εμένα, γιατί δεν δείξαμε χαρακτήρα. Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε μπάσκετ.

Φυσικά, όταν βρεθήκαμε στο -20 προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε και να αλλάξουμε το ματς. Ειδικά στην 4η περίοδο παίξαμε σωστά και παλέψαμε. Όμως, ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την εικόνα του αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, τους δώσαμε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο