EuroLeague Round 2: «Θρίλερ» στο Κάουνας με νικήτρια τη Ζαλγκίρις - Η Μπολόνια... διέσυρε τη Μονακό! (video)

Ένα ματς με συνεχείς ανατροπές εξελίχθηκε στο Κάουνας ανάμεσα στην Ζαλγκίρις και τον Ερυθρό Αστέρα με την... πλάστιγγα να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων που επικράτησαν με 79-74. Πέρασε... αέρα από το Μονακό η Βίρτους Μπολόνια. Η Βαλένθια λύγισε τη Φενέρμπαχτσε κάνοντας το 2/2.

Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 79-74

Οι γηπεδούχοι μπήκαν... φορτσάτοι στην αναμέτρηση κάνοντας ένα γρήγορο 13-4 το οποίο άγγιξε και την διψήφια διαφορά.

Ο Ερυθρός Αστέρας πείσμωσε και έβγαλε αντίδραση με τον Μίλος Τεόντοσιτς αλλάζοντας πλήρως τον ρου του αγώνα (29-35).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν χτίσει μια διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν και μετά την ανάπαυλα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους με 7 σερί πόντους του έφτασε την ομάδα του στο... καλάθι.

Με ένα επί μέρους 17-7 και με το τρίποντο του Μπρέιντι Μάνεκ η Ζαλγκίρις γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά.

Η ομάδα του κοουτς Μακσβίτις διατήρησε το προβάδισμα και πραγματοποίησε τη δεύτερή της νίκη στην EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 50-56, 79-74

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μονακό – Βίρτους Μπολόνια 59-83

Ένα ατελείωτο… πάρτι από την αρχή μέχρι και το φινάλε! Η Βίρτους Μπολόνια «ισοπέδωσε» τη Μονακό στο Πριγκιπάτο, επικράτησε με 83-59 για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague και σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Η ιταλική ομάδα διατηρούσε τα «ηνία» της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Βρισκόταν μπροστά στο φινάλε κάθε δεκαλέπτου, ενώ το ματς έδειχνε να έχει… τελειώσει από το ημίχρονο, όταν και πέρασε μπροστά με 15 πόντους (33-48).

Ο Σενγκέλια ηγήθηκε της Μπολόνια με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους Μονεγάσκους, που δεν είχαν και πάλι στη σύνθεσή του τον Κέμπα Γουόκερ, ο Μάικ Τζέιμς έμοιαζε απελπιστικά μόνος (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-48, 48-70, 59-83

Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Βαλένθια - Φενέρμπαχτσε 77-74

Η Βαλένθια με τους καθοριστικούς Μπράντον Ντέιβις και Κρις Τζόουνς έκανε το 2/2 στην EuroLeague απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Από την αρχή φάνηκε η υπεροχή των γηπεδούχων παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Φενέρ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν πιο ισορροπημένο με τη Βαλένθια να δείχνει ότι αντέχει στην πίεση.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ήταν κρίσιμα με την ομάδα του κόουτς Ιτούδη να προσπαθεί να αντρέψει το σκορ φτάνοντας στον πόντο, όμως η νίκη τελικά έμεινε στα χέρια των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74