EuroLeague Round 2: «Βασιλική» παρέλαση στην Πόλη – Έκανε… πάρτι η Παρτίζαν με τη Βιλερμπάν!

Σαν σε προπόνηση πέρασε από την έδρα της Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης στη 2η αγωνιστική της EuroLeague, επικρατώντας με το ευρύ 103-80. Άνετη νίκη και για την Παρτίζαν κόντρα στη Βιλερμπάν, ενώ η Μπασκόνια «απέδρασε» από το Βερολίνο.

Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 80-103

Δεν απώλεσε το προβάδισμα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασε σε μία άνετη νίκη στη 2η αγωνιστική της EuroLeague. Η Ρεάλ Μαδρίτης «ισοπέδωσε» στην Τουρκία την Αναντολού Εφές, κέρδισε με 103-80 και έκανε το 2/2 στην έναρξη της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ήδη από το ημίχρονο το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, με το σκορ στο 55-41 υπέρ της «Βασίλισσας». Κάτι που εν τέλει, επιβεβαιώθηκε και στο φινάλε.

Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Γιαμπουσελέ, που άγγιξε το double-double, με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στους 20 σταμάτησε ο Ντάριους Τόμπσον για την Εφές, με τον Μπομπουά να ακολουθεί με 19, αλλά δεν αρκούσαν για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 41-55, 60-80, 80-103

Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Βιλερμπάν – Παρτίζαν 62-88

Χωρίς να… ιδρώσει ιδιαιτέρως, η Παρτίζαν ξεπέρασε το εμπόδιο της Βιλερμπάν, κερδίζοντας στη Γαλλία με 88-62. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε διαρκώς τον έλεγχο του παιχνιδιού, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλα τα δεκάλεπτα.

Σε σπουδαία βραδιά για τους Σέρβους οι Ζακ ΛεΝτέι (13π. 7ρ.) και Τζέιμς Νάναλι (17π., 6α., 5ρ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζάκσον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 29-43, 48-72, 62-88

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 86-91

Τα… χρειάστηκε, αλλά έφτασε στην πρώτη της νίκη στη φετινή EuroLeague η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι επικράτησαν στο Βερολίνο με 91-86 επί της Άλμπα, εκμεταλλευόμενοι ουσιαστικά το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησαν.

Με… οδηγό τον Τάντας Σεντεκέρσκις, που πέτυχε double-double (11π., 13ρ.), οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη, ενώ από την άλλη ο Τίμαν απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» (13π., 10ρ.), αλλά δεν ήταν αρκετός για να χαρίσει το ροζ φύλλο αγώνα στη γερμανική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91