Κολοσσός – Περιστέρι 104-93: Ματς για… χόρταση με νικητές τους Ροδίτες σε δύο παρατάσεις!

Όχι μία, αλλά δύο παρατάσεις και 50 λεπτά αγώνα χρειάστηκαν για να κριθεί ο νικητής ανάμεσα στον Κολοσσό και το Περιστέρι με τους Ροδίτες να υπερτερούν με 104-93 στέλνοντας στο… καναβάτσο την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Ο Κολοσσός υποδέχτηκε το Περιστέρι στην Ρόδο για την πρεμιέρα της Basket League σε μια αναμέτρηση που οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια.

Επιθετικό ήταν το παιχνίδι στη Ρόδο με τις δύο ομάδες να συνδέονται αμέσως με το καλάθι.

Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ο Κένι Γουίλιαμς ξεκίνησε… ζεστός μετρώντας συνολικά στο παιχνίδι 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ στο αντίπαλο δέος  οι Ροδίτες είχαν τον «καυτό» Πολ Τζόργκενσεν με επίσης 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν σίγουρα χορταστικό και το Περιστέρι μπόρεσε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (23-29).

Ο Κολοσσός Ρόδου έτρεξε ένα επιμέρους σερί 15-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέτρεψε το σκορ με διαφορά τεσσάρων πόντων (40-36).

Το μομέντουμ του αγώνα άνηκε δικαιωματικά στην ομάδα του κόουτς Σεγκούρα που συνέχισε στο ίδιο τέμπο και μετά την ανάπαυλα παίρνοντας πλέον «κεφάλι» στο σκορ  με +12 (56-48).

Φυσικά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν θα τα παρατούσε έτσι εύκολα πλησιάζοντας στον πόντο  (69-68 στο 34’) με τον Ελάιτζα Μήτρου – Λονγκ.

Με τις εύστοχες βολές του Γόντικα οι Ροδίτες έφτασαν και πάλι στο +5 λίγα λεπτά πριν την εκπνοή όμως δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ράγκλαντ (25 πόντοι) και τον Γουίλιαμς έστειλαν το Περιστέρι ξανά μπροστά στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα (77-78).

Ο Περάντες με 1/2 βολές έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία στέλνοντάς το στην παράταση.

Βασικά μία δεν ήταν αρκετή, αλλά χρειάστηκαν δύο έξτρα πεντάλεπτα για να κριθεί ο νικητής.Ο Κολοσσός μπήκε από νωρίς στην θέση του οδηγού (84-82), ομως ο Ρένφρο είχε άμεση απάντηση ισορροπώντας για ακόμη μία φορά το παιχνίδι (86-86). Ο Πόλεϊ σκόραρε ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ δύο λεπτά πριν το φινάλε, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +5 (95-90) με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μη μπορεί να επανέλθει.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86, 104-93