Γιώργος Μπαρτζώκας: «Κυριαρχήσαμε στην παράταση, μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει και νωρίτερα»

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση του Ολυμπιακού έδειξε να είναι ο coach Μπαρτζώκας, αν και ήθελε να είχε τελειώσει από την κανονική διάρκεια το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην φετινή EuroLeague (78-88).

Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» δεν έκρυψε την ικανοποίηση για την εικόνα, αλλά και για το αποτέλεσμα του αγώνα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας:

«Ελέγξαμε το ματς στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, παίξαμε πολύ καλή άμυνα. Ο Μιλουτίνοφ ήταν φανερά κουρασμένος, γιατί δεν είχαμε να τον αντικαταστήσουμε, ο Φαλ ήταν εκτός. Κυριαρχήσαμε στην παράταση, θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει από τον κανονικό αγώνα με την επίθεση του Γουόκαπ, που δεν έβαλε το σουτ, το τελευταίο δικό μας σουτ. Κάναμε καλές επιλογές επιθετικά και το πήραμε στην παράταση.

Νομίζω ότι βελτιωθήκαμε, ξανά-βελτιωθήκαμε και ξανά-βελτιωθήκαμε μέσα στο παιχνίδι. Βρήκαμε τρόπο να βελτιώσουμε τα λάθη μας, ειδικά αυτά που είχαμε κάνει στη δεύτερη περίοδο του αγώνα».