EuroLeague Round 1: Πρεμιέρα με «κρεσέντο» του Φρανσίσκο στο γερμανικό ντέρμπι και... θρίλερ στην Ιταλία με νικήτρια την Ζαλγκίρις! (video)

Πρεμιέρα με το… δεξί είχε το «μενού» για τον Ερυθρό Αστέρα κόντρα στην Βιλερμπάν με καταιγισμό τριπόντων καθώς και την εξαιρετική εμφάνιση του Σιλβαίν Φρανσίσκο με την Μπάγερν και φυσικά για το τέλος την φαντασμαγορική νίκη της Ζαλγκίρις κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια.

Σχετικά Άρθρα

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 94-73

Έφτασε η μέρα της πρεμιέρας για την EuroLeague και δε θα μπορούσε να ήταν ιδανικότερη. Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στο «σπίτι» του και φιλοξένησε τη Βιλερμπάν μπαίνοντας με το… δεξί στην αναμέτρηση κάνοντας το απόλυτο 6/6 τρίποντα στα πρώτα 5’ της αναμέτρησης (18-7).

Οι Σέρβοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 12 εύστοχα σουτ από τα 6.75 σπάζοντας το ρεκόρ με τα περισσότερα τρίποντα της ομάδας στο ημίχρονο.

Μεγάλο παιχνίδι για τον Σαμπάζ Νέιπιερ των 21 πόντων και τον Ρόκας Γκιεντράιτις που στο ντεμπούτο του σκόραρε 17, με τους δυο τους να βρίσκονταν σε εξαιρετικό μέσα στην «φλεγόμενη» Stark Arena.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν με τη βοήθεια του Ντε Κολό και του Καμπαρό μείωσαν τη διαφορά από τους 25 πόντους στους 14 (64-50), όμως ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και δεν ένιωσε απειλή πανηγυρίζοντας τη πρώτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παρτίζαν 96-81

Σε έναν εναντίον ενός εξελίχθηκε η «μάχη» στο Τελ Αβίβ. Ο ασταμάτητος Λορέντζο Μπράουν πήρε τη Μακάμπι από το… χέρι οδηγώντας σε διψήφια διαφορά ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (27-16).

Στο αντίπαλο… δέος, ο Αλέξα Αβράμοβιτς συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο με τις εμφανίσεις του στο Παγκόσμιο Κύπελλο, κράτησε την Παρτίζαν ανταγωνιστική σημειώνοντας 20 πόντους σε μόλις 12 λεπτά.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά την ανάπαυλα, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή τους με τους Σέρβους να αδυνατούν να μειώσουν με την ομάδα που κυριάρχησε στη βραδιά να παίρνει και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 55-43, 74-58, 96-81

Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 91-74

Οι Καταλανοί είχαν εντυπωσιακό πλουραλισμό στο σκοράρισμα απέναντι στην Αναντολού Εφές στην πρώτη αναμέτρηση της EuroLeague στο Παλάου Αρένα.

Με ένα σερί 12-0 από τους νεοαποκτηθέντες Μπριζουέλα και Γουίλι Ερνανγκόμεθ η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να ξεφύγει με 9 πόντους διαφορά (32-23), όμως ο Σείν Λάρκιν, που «μαχόταν» μόνος του, μείωσε την… ψαλίδα της διαφοράς στο 36-34 και έφερε τους Τούρκους στην ισοφάριση (44-44).

Οι Μπλαουγκράνα κατάφεραν με τον Ερνανγκόμεθ και τον Λαπροβίτολα να ξεφύγουν ξανά (54-48), αλλά η ομάδα του Έρντεν Τσαν έφτασε ξανά μια… ανάσα από το να φέρει την ισορροπία στο ματς (63-62).

Στο τέλος όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό με την Εφές να είναι ανήμπορη να αντιδράσει με τον μοναχικό… στρατιώτη Λάρκιν γράφοντας το τελικό 91-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-34, 69-64, 91-74

Μπάγερν – Άλμπα Βερολίνου 80-68

Η «εποχή» Πάμπλο Λάσο στον πάγκο της Μπάγερν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο γερμανικό ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της EuroLeague, αφού οι Βαυαροί επικράτησαν με 80-86 της Άλμπα Βερολίνου.

Ο Σιλβαίν Φρανσίσκο υπέγραψε τη νίκη της Μπάγερν πραγματοποιώντας ονειρικό ντεμπούτο στην διοργάνωση σημειώνοντας 17 πόντους. 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Την παράσταση «έκλεψε» και ο βετεράνος NBAer, Σερτζ Ιμπάκα με την φοβερή αμυντική του λειτουργία γράφοντας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά με τον Γιοχάνες Τίμαν στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-42), όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν... ανανεωμένοι από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μέρος ισοφαρίζοντας στο 44-44 φέρνοντας «τούμπα» το ματς μέσα σ' ένα δεκάλεπτο (61-51) φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα
: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68

Βίρτους Μπολόνια – Ζαλγκίρις 79-82

Κατάφερε να... αποδράσει με τη νίκη η Ζαλγκίρις από τη Μπολόνια έχοντας επιστρέψει από το -15 με εξαιρετικό Κίναν Έβανς 20 πόντων και 4 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπήκε στη θέση του οδηγού ακόμα κι αν στην αρχή η λιθουανική ομάδα την έφερε προ εκπλήξεως χτίζοντας μία διαφορά 14 πόντων (42-28).

Η Ζαλγκίρις που φάνηκε πολύ σκληρή για να... πεθάνει έφτασε στην ισοφάριση στο 44-44, όμως ο Τζόρνταν Μίκι ήρθε να δώσει τη λύση στην Βίρτους Μπολόνια με τρία εύστοχα τρίποντα που και με την βοήθεια των Μίκι και Κορντινιέ, αλλά και του Σενγκέλια απέκτησαν ψυχολογία φτάνοντας στο +15 (63-48).

Τότε ήταν που ο Κίναν Έβανς πήρε... προσωπικά την αναμέτρηση με την ομάδα του Μακσβίτις να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και να φεύγει με τη νίκη σε ένα ματς που κρίθηκε μέχρι και τα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου!

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 42-37, 65-58, 79-82