Φιλική ήττα από την Αρμάνι για τον Ολυμπιακό (50-57) στη μεγάλη βραδιά του Σπανούλη (video)

Στο φιλικό που ακολούθησε την απόσυρση της φανέλας του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο με 57-50.

Η βραδιά ήταν του Βασίλη Σπανούλη. Όλα βλέμματα ήταν στραμμένα στον… ουρανό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τον οποίο πλέον θα κοσμεί για πάντα η φανέλα του θρυλικού παίκτη των «ερυθρολεύκων» και του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Στη συνέχεια, ωστόσο, ήταν προγραμματισμένο και το φιλικό των Πειραιωτών με την Αρμάνι Μιλάνο, διάρκειας τριών δεκαλέπτων. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν… φουριόζοι στο παρκέ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-9.

Οι Ιταλοί ισορρόπησαν στη συνέχεια, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, για να κλείσει τη δεύτερη περίοδο με το σκορ υπέρ του στο 37-29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ρυθμοί έπεσαν για τους «ερυθρόλευκους» κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Αρμάνι για να πάρει τη νίκη με 57-50.