Ισραήλ – Ελλάδα 88-77: Πήγαν για το «θαύμα», αλλά δεν τα κατάφεραν και κυνηγούν την 7η θέση οι Έφηβοι (video)

Η Ελλάδα βρισκόταν πίσω με 24 πόντους στο ημίχρονο, επέστρεψε στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή. Ηττήθηκε από το Ισραήλ με 88-77 και πλέον θα παλέψει για τις θέσεις 7-8 στην κατάταξη του EuroBasket U18.

«Λύγισε» η Ελλάδα απέναντι στο Ισραήλ στο παιχνίδι κατάταξης για τις θέσεις 5-8 στο EuroBasket U18. Η Εθνική Εφήβων της χώρας μας ηττήθηκε με 88-77 και έτσι θα παλέψει πλέον με τη Σλοβενία, για να τερματίσει τη διοργάνωση στην 7η θέση. Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Λιοτόπουλος και Σαμοντούροφ, που είχαν αμφότερα από 17 πόντους. Ο πρώτος μάλιστα έφτασε στο double-double, μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Οι Έφηβοι μπήκαν αρκετά μουδιασμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 24 πόντους (60-36). Ωστόσο, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 26-9, για να φέρουν το ματς σε απόσταση επτά πόντων (69-62).

Δεν έφτασαν, όμως, στην ολική ανατροπή και τελικά υπέστησαν την ήττα από το Ισραήλ με 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 60-36, 69-62, 88-77