EuroBasket U20: Πρωταθλήτρια η Γαλλία, 89-79 το Ισραήλ στην παράταση - Στην καλύτερη 5αδα ο Ζούγρης!

Χρειάστηκε την παράταση, αλλά τελικά η Γαλλία έδειξε την ανωτερότητά της, επικράτησε του Ισραήλ με 89-79 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο EuroBasket U20 που διεξήχθη στο Ηράκλειο! Ο Βαγγέλης Ζούγρης επιλέχθηκε στην καλύτερη 5αδα της διοργάνωσης και δάκρυσε κατά τη βράβευσή του από τον Νίκο Ζήση!

Πρωταθλητές Ευρώπης οι νεαροί Γάλλοι! Οι «μπλε» επικράτησαν στην παράταση του Ισραήλ με 89-79 και έτσι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket U20 που έλαβε χώρα στο Ηράκλειο. Επιβεβαίωσαν με τον τρόπο αυτό την ανωτερότητά τους, την οποία άλλωστε επέδειξαν από την πρώτη ημέρα του τουρνουά.

Υπενθυμίζουμε ότι νωρίτερα την Κυριακή (16/07) η Ελλάδα κέρδισε, επίσης στην παράταση, το Βέλγιο και έτσι πήρε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο! Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα ότι ο Βαγγέλης Ζούγρης συμπεριελήφθη στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης! Ο Νίκος Ζήσης παρέδωσε το βραβείο στον νεαρό ψηλό, ο οποίος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του!