Για το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών

Πολύ κοντά στην πρόκρισή της στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κωφών που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης βρέθηκε η Εθνική Γυναικών που όμως ηττήθηκε 55-54 από την Ουκρανία στον ημιτελικό και έτσι την Παρασκευή 23/6 θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση με αντίπαλο την Ιταλία (17.00).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άγγιξε το θαύμα κόντρα στην Ουκρανία αφού αν και βρέθηκε να χάνει 43-32 στο τέλος της 3ης περιόδου με επιμέρους 17-7 μείωσε 49-50 στο 37ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισ 53-53.

Όμως στην τελευταία επίθεση και με το σκορ 55-54 υπέπεσε σε λάθος και έχασε την ευκαιρία να ολοκληρωσει την ιστορική ανατροπή.

Τους πόντους της ελληνικής ομάδας πέτυχαν οι: Χαϊνα 12, Σαρακατσάνη, Αγαγιώτου 2, Τόγκα 2, Κοτσιάφτη 19, Πατέρα 19