Ντένβερ Νάγκετς – Μαϊάμι Χιτ 108-111: Το «ρόλερ κόστερ» που οδήγησε στο... σπάσιμο της έδρας (video)

Οι «πολύ σκληροί για να πεθάνουν» Χιτ αφαίρεσαν το πλεονέκτημα έδρας από το Ντένβερ και κάνοντας το 1-1 μεταφέρουν την σειρά στο… σπίτι τους για το Game 3 των Τελικών του NBA.

Ένα από τα κλασσικά ερωτήματα είναι το: Βουνό ή θάλασσα; Στο Game 1 των Τελικών του NBA η απάντηση ήταν «βουνό» μιας και το υψόμετρο του Ντένβερ (1.609 μέτρα) έδειξε την κυριαρχία του. Οι Χιτ,όμως, στο δεύτερο παιχνίδι φρόντισαν να δώσουν άλλη απάντηση στην ερώτηση και νικώντας με 111-108 τους Νάγκετς «έσπασαν» την έδρα και οδηγούν την σειρά στην... θάλασσα του Μαϊάμι για το Game 3.

Το ματς

Οι Χιτ ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο το δεύτερο παιχνίδι των Τελικών του NBA στην «Ball Arena». Μ’ ένα σερί 7-0 έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μάικ Μαλόουν. Ο Κέβιν Λοβ ήταν από τους παίκτες που έκαναν τη διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού του Μαϊάμι. Ο Έρικ Σπόελστρα τον συμπεριέλαβε στην αρχική πεντάδα με τον βετεράνο φόργουορντ να βοηθάει πολύ αμυντικά την ομάδα του.

Αυτός που ξεχώρισε, όμως, στην πρώτη περίοδο ήταν ο Μαξ Στρους που αν και στο Game 1 είχε 0/10 σουτ, στο Game 2 μέτρησε ήδη 12 πόντους με 4/7 τρίποντα στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα δίνοντας και προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα (10-21). Εκεί ήταν που ο Νίκολα Γιόκιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε τη διαφορά στους 3 για το 23-26.

Οι Νάγκετς έκαναν το ξέσπασμά τους με την έναρξη του δεύτερου δωδεκαλέπτου εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Χιτ και παίρνοντας βοήθεια από κάθε παίκτη τους. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε 180 μοίρες και ο Τζαμάλ Μάρει με ατομική προσπάθεια κάρφωσε εντυυπωσιακά στον αιφνιδιασμό για το 42-32 με ακόμα ένα δίποντο από τον ίδιο να ακολουθεί (44-32).

Από το -11 οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 σε μόλις 9 λεπτά (21 πόντοι σε 4’11’’)! Οι Χιτ παρέμειναν, όμως, ζωντανοί με την βοήθεια του Τζίμι Μπάτλερ και του Γκέιμπ Βίνσεντ και μείωσαν τη διαφορά στους 5 για το 52-47.

Μετά την ανάπαυλα, οι Χιτ έδειξαν για πολλοστή φορά πως αρνούνται να χάσουν βάζοντας 11 πόντους σε λιγότερο από τρία λεπτά με τον Βίνσεντ να είναι πολύ αποτελεσματικός από την περιφέρεια για το 64-62.

Οι Χιτ ισοφάρισαν για το 66-66 με τον Μπαμ Αντεμπάγιο ενώ το ματς είχε μετατραπεί σε «μάχη» με πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές ενώ παράλληλα είχε δοθεί μεγάλη έμφαση στην άμυνα.

Στο καθοριστικό τελευταίο δωδεκάλεπτο, ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 8 γρήγορους πόντους σε μόλις ένα λεπτό μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (85-83) και με σουτ από τα 7.25 του Βίνσεντ πέρασαν μπροστά (85-86). Τι άλλο έλειπε από το ματς; Μα φυσικά η πλήρης ανατροπή από τους Χιτ που έφτασαν ξανά στο +11 (93-104) με τον Τζίμι Μπάτλερ να βγαίνει μπροστά και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 57-51, 83-75, 108-111