Μάλαγα - Τενερίφη 79-84: Στους νησιώτες η 3η θέση του BCL! (video)

Έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, η Τενερίφη, μπορεί να δυσκολεύτηκε στο φινάλε, αλλά τελικά επικράτησε στον μικρό τελικό του BCL απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα με 84-79 και τερμάτισε στην 3η θέση της διοργάνωσης.

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο φινάλε, με την Ουνικάχα Μάλαγα να επιστρέφει από το -15 του ημιχρόνου,  η Τενερίφη πήρε τον μικρό τελικό. Οι νησιώτες ήταν καλύτεροι από τους Ανδαλουσιανούς και επικράτησαν με 84-79, για να κατακτήσουν κάπως έτσι την 3η θέση στο Basketball Champions League για τη σεζόν 2022-23.

Μαρσελίνιο Χουέρτας και Γκιόργκι Σερμαντίνι ξεχώρισαν για τους «τυπικά» -και ουσιαστικά αφού το Final-4 διεξάγεται στη Μάλαγα- φιλοξενούμενους, έχοντας 10 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Βραζιλιάνο να προσθέτει στη στατιστική του και 8 ασίστ.

Το ματς είχε γρήγορο από την αρχή, με το σκορ να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα στην πρώτη περίοδο. Η Τενερίφη στο 10’ ήταν μπροστά με δύο πόντους (29-31), ενώ στη συνέχεια ήταν καταιγιστική. Έτρεξε ένα επιμέρους 22-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που την οδήγησε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (38-53).

Από εκεί και πέρα, έπαιζε πιο απελευθερωμένα. Στην επανέναρξη κατάφερε να διατηρήσει την απόστασή της από τη Μάλαγα σταθερά σε αυτά επίπεδα, μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος με ένα +14 (52-66). Τότε ήρθε η ώρα της αντίδρασης από τους Ανδαλουσιανούς, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά. Μπορεί να κατάφεραν να ισοφαρίσουν (78-78) ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 38-53, 52-66, 79-84