Νικς - Χιτ 101-108: Με... φόρα το Μαϊάμι πέρασε και από τη Νέα Υόρκη!

Με τα... φρένα σπασμένα συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους οι Μαϊάμι Χιτ (108-101 επί των Νικς), κάνοντας το break και μέσα στη Νέα Υόρκη για το προβάδισμα στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.
Δεν λένε να βγάλουν το πόδι από το «γκάζι» οι Μαϊάμι Χιτ οι οποίοι έκαναν το πρώτο βήμα για να κλείσουν θέση στους τελικούς της Ανατολικής περιφέρειας αλώνοντας τη Νέα Υόρκη με 108-101.

Οι Χιτ αφού απέκλεισαν τα «ελάφια» του Γιάννη Αντετοκούνμπο, έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Νικς χάρις την τριάδα Μπάτλερ, Βίνσεντ και Λόουρι. Για τους Νεοϋορκέζους, οι οποίο αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζούλιους Ραντλ, δεν έφτασαν οι 25 πόντοι του Μπράνσον και οι 26 του Μπάρετ.

Το ξεκίνημα άνηκε στους γηπεδούχουςοι οποίοι προηγήθηκαν με +9 (28-19) με τα τρίποντο του Όμπι Τόπιν ενώ ο Αϊζάια Χάρτενσταϊν έκανε το 32-21, σκορ πρώτη περίοδος στο Madison Square Garden

Στη συνέχεια οι Χιτ έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 55-50 στο ημίχρονο. Ο Μπάρετ στις αρχές τις τρίτης περιόδου έδωσε «μαξιλάρακι ασφαλείας» με τρίποντο (61-53), ή τουλάχιστον έτσι νόμιζε. Και αυτό διότι το Μαϊάμι απάντησε με σερί 10-0 για το 61-63. Οι Νικς προσπασθούσαν να μείνουν στη διεκδίκηση του ματς με τον Τζέιλεν Μπράνσον όμως το Μαϊάμι αντιδρούσε σωστά στην προσπάθεια των γηπεδούχων.

Ο Αντεμπάγιο με κάρφωμα έκανε το 78-87, με τον Μπράνσον μα ρίχνει και πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους (94-97).Όμως οι παίκτες του Σποέλστρα έτρεξαν και πάλι σερί 10-0 για το 94-104 με τον Κάιλ Λόουρι, κάτι λιγότερο από 3' για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα που πήραν μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 101-108 και κάνοντας το πρώτο, αποφαστισκό βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής.