Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός 47-89: Χάρμα ιδέσθαι και «σκούπα» με… στυλ

Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με 47-89 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Basket League.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, που βρήκε σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μποχωρίδη (4-3). Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην αρχή και απέκτησαν τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ στα δέκα πρώτα λεπτά, χάρις το καλάθι του Γιαννόπουλου, που ολοκλήρωσε το 7-0 σερί τους (17-10).

Οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 10-2 με το οποίο ισοφάρισαν με τον Γκουντάιτις στο 15’ (23-23). Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης απώλεσε την ευκαιρία να θέσει μπροστά την ομάδα του, χάνοντας… ελεύθερο λέι απ, όμως η ομάδα του Σερέλη δευτερόλεπτα αργότερα προσπέρασε με τις βολές του Μάριους Γκριγκόνις και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, μέχρι οι δυο ομάδες να μεταβούν στα αποδυτήρια (27-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «τριφύλλι» καθάρισε την υπόθεση-νίκη από πολύ νωρίς. Το 27-23 του 17’ έγινε 27-45 στο 22’. Μέσα σε 5 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 22-0 σερί και έδειξαν ποιο είναι το αφεντικό της σειράς, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Στο 32’ για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στους 30 πόντους, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να βγάζουν τρομερές συνεργασίες, βγαλμένες από το… NBA (41-71).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 6-19, 13-32, 7-25