Τζίμι Μπάτλερ: 56 πόντοι σε αγώνα πλέι-οφ και στην ίδια λίστα με Τζόρνταν, Τσάμπερλεϊν και Μπάρκλεϊ! (video)

Ο Τζίμι Μπάτλερ στο παιχνίδι της ζωής του έβαλε 56 πόντους για να οδηγήσει τους Χιτ σε νίκη με 119-114 επί των Μπακς και να αφήσει το αποτύπωμά του στην ιστορία του Μαϊάμι αλλά και των playoffs του NBA.

Δεν χρειάζεται ερώτημα γιατί τον αποκαλούν «Jimmy Buckets». Όταν η σεζόν του NBA φτάνει στα playoffs, φροντίζει να μας το υπενθυμίζει. Αυτό που έκανε όμως κόντρα στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν έχει προηγούμενο. Ο Μπάτλερ τα ξημερώματα της Τρίτης (25/04) ήταν κυριολεκτικά μία ομάδα μόνος του και ώθησε τους Χιτ σε μία απίστευτη ανατροπή για γίνει το 3-1 στη σειρά κόντρα στο Μιλγουόκι.

Ο 33χρονος φόργουορντ πραγματοποίησε μία μυθική εμφάνιση και με τους 56 πόντους που σκόραρε, σημείωσε ρεκόρ καριέρας στο NBA. Από το ξεκίνημα του αγώνα βέβαια φάνηκε ότι είναι «καυτός». Μόνο στην πρώτη περίοδο πέτυχε 22 πόντους. Ποτέ άλλοτε σε ένα 12λεπτο δεν είχε βάλει παραπάνω, ενώ παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ για παίκτη των Χιτ, που κατείχε ο Ντουέιν Γουέιντ, επίσης με 22. Εκεί όμως που χρειάστηκε να δείξει περισσότερο την κλάση του, ήταν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο «Buckets» στο τέταρτο 12λεπτο πρόσθεσε ακόμη 21 πόντους στην στατιστική του, συμπεριλαμβανομένων δύο κρίσιμων σουτ που ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Έτσι οδήγησε τους Χιτ στη νίκη με 119-114, την στιγμή που η τελευταία περίοδος είχε αρχίσει με το Μαϊάμι στο -14!

Πρόκειται φυσικά για μία εμφάνιση που συγκαταλέγεται στο πάνθεον των Χιτ, αφού πρόκειται για ρεκόρ στην ιστορία του franchise, όσον αφορά τα playoffs. Για την ακρίβεια ο Μπάτλερ έγινε ο πρώτος παίκτης με τη φανέλα του Μαϊάμι που σκοράρει 50+ σε ματς μετά το τέλος της regular season, ξεπερνώντας τους 49 του Λεμπρόν Τζέιμς.

Όμοια εμφάνιση σε αγώνα playoffs έχουν κάνει μόνο... ο Μάικλ Τζόρνταν, ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν και ο Τσαρλς Μπάρκλεϊ στο παρελθόν! Απλά και μόνο για να συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος. Τρεις φορές μονάχα έχει σπάσει το φράγμα των 56+ στα playoffs του NBA. Η κορυφαία όλων φυσικά και ανήκει στον «Air» που το 1986 είχε πετύχει 63 απέναντι στους Σέλτικς.