Euroleague Round 34: «Θρίλερ» με δύο παρατάσεις η πρώτη μέρα της τελευταίας αγωνιστικής!

Euroleague Round 34:  «Θρίλερ» με δύο παρατάσεις η πρώτη μέρα της τελευταίας αγωνιστικής!

Σε «μαχη» σ'ωμα με σώμα εξελίχθηκε η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague επιβεβαιώνοντας πως είναι το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με την Φενέρμπαχτσε να προσπαθεί να... κλειδώσει την θέση της στα play off και τον Ερυθρό να της βάζει συνεχώς προβλήματα παίρνοντας και τη νίκη για το... γόητρο. Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε το ματς της Μακάμπι με τη Ρεάλ που οδηγήθηκε κι αυτό στην παράταση με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 97-94.

Ο τελευταίος γύρος της Euroleague είναι γεγονός με τις ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία πριν τη μεγάλη «μάχη» για τα play off.

Άλμπα Βερολίνου – Βιλερμπάν  88-71

«Μάχη» ουραγών στο Βερολίνο, με την Άλμπα να προέρχεται από τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Νίκος Γκάλης» και τη Βιλερμπάν να μετράει 12 σερί ήττες.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να μπήκαν «ζεστοί» για το τελευταίο τους παιχνίδι τη φετινή σεζόν με τον Μάοντο Λο, όμως η Βιλερμπάν με τους 6 σερί πόντους του Άλεξ Τάιους έδειξε ότι δεν τα παρατάει (9-8). Ο Γιοχάνες Τίμαν υπήρξε καθοριστικός για την Άλμπα, ώστε να κρατήσει τα ηνία με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως μπροστάρη των Γιουσούφα Φαλ για να μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους (20-16).

Μ’ ένα γρήγορο 5-0 από τον Γιόβελ Ζούσμαν, οι Γερμανοί διατήρησαν το προβάδισμά τους (29-23) με τη Βιλερμπάν να ακολουθεί σταθερά από πίσω χωρίς να αφήνει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς (40-42) με σουτ του Ντι Μποστ από τα 6,75. Η Μερσέντες Μπενζ Αρένα πήρε όμως «φωτιά» όταν οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν με τους Ζούσμαν και Λάμερς για να φτάσουν το ματς σε διψήφια διαφορά (56-46). Προσπάθησε να βρει απάντηση η Βιλερμπάν με τον Τζόνα Μάθιους, όμως ο Λο με τον Λουίς Ολίντε άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στους 15 πόντους (80-65) λίγα λεπτά πριν το τέλος για να πανηγυρίσουν την τελευταία τους νίκη για την σεζόν και να αναγκάσουν την Βιλερμπάν στην 13η ήττα της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 38-36, 65-54, 88-71

ΑΛΜΠΑ: Λο 9, Προσίντα, Σμιθ 10, Ντελόου 5, Βέτζελ 8, Μάτισεκ 3, Σνάιντερ, Ολίντε 12, Τίμαν 11, Σίκμα 12, Λάμερς 10, Ζούσμαν 8

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 12, Νουά 2, Μποστ 3, Καουντί 4, Τάιους 6, Ντιό 6, Ντε Κολό 13, Φαλ 14, Λάιτι 7, Ομπασοάν 4, Πονς

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 91-87

Τη νίκη έψαχνε η Φενέρ για να κλειδώσει την 5η θέση και την πρόκριση της στα play off , ενώ ο Ερυθρός που δεν διεκδικεί κάτι κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις τελευταία μετρώντας 4 νίκες στα τελευταία 4 παιχνίδια του.

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του κόουτς Ιτούδη με τα τρίποντα των Νικ Καλάθη και Τάιλερ Ντόρσεϊ για το 8-2. Ο Ερυθρός δυσκολεύτηκε αμυντικά κατά την πρώτη περίοδο δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους που πήραν ένα άνετο προβάδισμα (4-13). Με τη βοήθεια του Λούκα Βιλντόσα, οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, όμως η Φενέρ διατήρησε την κυριαρχία της.

Η ομάδα του κόουτς Ιβάνοβιτς έκανε εντυπωσιακό come back μετά από το κάρφωμα του Λούκα Μίτροβιτς που ξεσήκωσε το κοινό στο Βελιγράδι με το τρίποντο του Φακούντο Καμπάτσο να ακολουθεί για την ισοφάριση (25-25). Ασταμάτητος ήταν ο Τζόναθαν Μότλει για τη Φενέρ δίνοντας της ένα μικρό προβάδισμα (31-35), όμως ο Ερυθρός με ένα γρήγορο σερί 10-0 πέρασε μπροστά για ένα καλάθι (41-39) λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο μέρος με σκληρές άμυνες και από τις δύο πλευρές, με τον Ντόμπριτς να είναι αυτός που έχει κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην τουρκική άμυνα. Όσο και να ευστοχεί ο Μότλει, η Φενέρ δεν κατάφερνε να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο Ντόμπριτς με ¾ τρίποντα έδωσε «ανάσα» νίκης στον Ερυθρό (67-63). Πόντο – πόντο πήγινε το παιχνίδι με τον Καμπάτσο να σκορ΄ρει 4 δευτερόλεπτ πριν το τέλος οδηγώντας το ματς στην παράταση θέτοντας ένα μεγάλο πρόβλημα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.
Το μομέντουμ και η ψυχολογία ήταν με την πλευρά των γηπεδούχων στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου με ασύλληπτο σουτ τριών πόντων του συνήθη...υπόπτου Καμπάτσο πήραν προβάδισμα 6 πόντων (90-84). Ο Καλάθης πήρε το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά αστόχησε βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του που ηττήθηκε 91-87 από τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79,91-87(παρ.)

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ , Βιλντόσα 17, Λαζάρεβιτς 2, Καμπάτσο 24, Μίτροβιτς 12, Μάρτιν 6, Ντόμπριτς 22, Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 3, Ίλιτς, Πετρούσεβ 5, Νέντοβιτς

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει  27, Χαζέρ, Έντουαρντς, Χέις-Ντέιβις 19, Μπιμπέροβιτς, Πίερ 7, Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 11, Ντόρσει 12 , Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο

Μακάμπι Τελ Αβίβ -  Ρεάλ Μαδρίτης 100-96

Ένα ακόμη παιχνίδι της EuroLeague που πήγε στην παράταση οδηγώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (100-96) στην αυλαία της regular season. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας εξασφάλισε την 5η θέση της κατάταξης σε μια βραδιά που έκλεισε γλυκόπικρα για τους γηπεδούχους λόγω του τραυματισμού του Λορέντζο Μπράουν.
Στο Τελ Αβίβ η ατμόσφαιρα ήταν «ηλεκτρισμένη» με τους φίλους της Μακάμπι να στέκονται στο πλευρό της ομάδας. Η γηπεδούχος έδειξε χαρακτήρα αλλά η Ρεάλ ήταν εκεί για να επιβεβαιώσει γιατί είναι ένα από τα φαβορί παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων για το 16-18.  Η αστοχία της Μακάμπι από το τρίποντο (3/13), έδωσε τη δυνατότητα στη Ρεάλ να κλείσει το πρώτο μέρος με προβάδισμα 5 πόντων (37-42).

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι βρήκαν τις ισορροπίες τους χάρη στον Λορέντζο Μπράουν (65-62). Μετά από ελκείνη την στιγμή η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι με την Βασίλισσα να πιέζει ασφυκτικά τη Μακαμπι με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε που βρέθηκε στο -7 τρία μόλις λεπτά πριν το τέλος (82-75). Ο Τζον Ντιμπαρτολομέο δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στην εκπνοή του αγώνα οδηγώντας το ματς στην παράταση με τη Μακάμπι να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-42, 65-62, 86-86, 100-96 (παρ.).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μπράουν 22, Μπάλντγουιν 11, Μάρτιν 7, Σόρκιν 10, Ντιμπαρτολομέο 7, Χίλιαρντ 10, Κοέν 4, Μπράιμο, Νίμπο 15, Κόλσον 14.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 2, Φερνάνετθ 3, Χάνγκα, Χεζόνια 15, Ροντρίγκεθ 8, Ντεκ 16, Κορνελί 2, Ταβάρες 5, Γιαμπουσέλε 25, Μούσα 20.

Βίρτους Μπολόνια - Αρμάνι Μιλάνο 89-84

Με το ιταλικό ντέρμπι έληξε η πρώτη μέρα της τελευταίας αγωνιστικής της Euroleague οοδηγώντας τους γηπεδούχους σε νίκη απέναντι στην Αρμάνι.
Παρά τις απουσίες των Νέπιερ, Μέλι και Καμπαρό, η ομάδα του Μεσίνα φάνηκε κυρίαρχη σε όλο το πρώτο μέρος του αγώνα με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (71,4% στα δίποντα και 58,3% στα τρίποντα).
Η Βίρτους με τον Ντάνιελ Χάκετ έφερε το ματς σε ισορροπία στο δεύτερο ημίχρονο (54-54) με την Αρμάνι να απαντάει μ' ένα σερί 6-0 (54-60).
Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, όμως πήρε τα πάνω της καιμε πρωτοπόρους τους Ντάνιελ Χάκετ και Μάρκο Μπελινέλι πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μπελινέλι 21, Μπάκο 2 , Τζαϊτέ 13, Λούντμπεργκ, Σενγκέλια 15, Χάκετ 25, Μίκι 4 , Γουίμς 2, Οτζελέγιε 7

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 10, Τόμας 3, Πάνγκος 5, Τονούτ 4, Μπάρον 14, Ρίτσι, Χολ 8, Σιλντς 5, Χάινς 8, Ντατόμε 8, Φόγκτμαν 19