Λαύριο – Κολοσσός 83-97: Κράτησαν την 7η θέση οι Ροδίτες και αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό! (video)

Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη στο Λαύριο με 97-83 και διατήρησε την 7η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League. Έτσι, στην πρώτη φάση των play off θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Ανώτερος ήταν σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Κολοσσός και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 97-83 απέναντι στο Λαύριο για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League. Κάπως έτσι, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατήρησε την 7η θέση στο βαθμολογικό πίνακα και στην πρώτη φάση των play off θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό.

Ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις επιθετικά κατά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έτσι έφτασε σε ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου (22-27). Το Λαύριο, παρά το γεγονός ότι δεν κυνηγούσε κάτι, παρέμενε ανταγωνιστικό και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες πήγαν με το σκορ στο 41-46.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Ροδίτες κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (49-59 στο 25’) και να βάλουν ουσιαστικά τα «θεμέλια» για να φτάσουν στη νίκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 στην αρχή της τελευταίας περιόδου (71-74 στο 31’), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν σοβαροί, έφτασαν εκ νέου στο +10 (71-81) 6,5 λεπτά πριν το φινάλε και έφτασαν τελικά στη νίκη με 97-83.