Παναθηναϊκός - Απόλλων 108-77: Οι Πατρινοί «πλήρωσαν» τα... σπασμένα!

Ιδανικό «θήραμα» αποδείχτηκε ο Απόλλων Πάτρας για τον Παναθηναϊκό μετά την ήττα στο ΣΕΦ, με τους «πράσινους» να ξεσπούν με κατοστάρα (108-77). Πολυφωνία στην επίθεση, μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής ο Σερέλης.
Επιστροφή στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα για τον Παναθηναϊκό που δε δυσκολέυτηκε απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και πέτυχε τη δεύτερη κατοστάρα του στη σεζόν (108-77). Άνοιξε το ροτέισον και είδε πολυφωνία στην επίθεση ο Σερέλης.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Επιθετική... πανδαισία είχε το πρόγραμμα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με το «τριφύλλι» να εκτελεί με εξαιρετικά ποσοστά (7/7 δίποντα και 5/9 τρόποντα) ωστόσο στην άμυνα δεν ήταν και τόσο προσηλωμένο (το 14-5 έγινε γρήγορα γρήγορα 14-13). Παρόλα αυτά ένα σερί 19-5 των γηπεδούχων στην αρχή της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετό για να ξεκαθαρίσει από νωρίς την κατάσταση (48-29, 16'). Μάλιστα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε ακόμα περισσότερο μέχρι την ανάπαυλα (58-33) με τον Γκουντάιτις να κυριαρχεί.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Σερέλη να ξεκουράζει παίκτες που είχαν τραβήξει... κουπί και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε άλλους για να βρουν αγωνιστικό ρυθμό (Αγραβάνης, Σαμοντούροφ). Οι «πράσινοι» εν τέλει είχαν 6 διψήφιους ενώ και οι 12 βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με το τελικό 108-77 να αντικατοπτρίζει τη σοβαρότητα και τη διάθεση που έδειξαν.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77.