Euroleague Round 32: Πέντε ομάδες για τρείς θέσεις!

Με 5 ομάδες να διεκδικούν 3 θέσεις στην τελική 8άδα της Euroleague έκλεισε η τελευταία «διαβολοβδομάδα» της φετινής σεζόν.

Ζάλγκιρις – Βαλένθια 95-74

Ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι στην κούρσα των play off με τη Ζάλγκιρις να φιλοξενεί τη Βαλένθια στο Zalgirio Arena.

Η Βαλένθια προσπάθησε να εκμεταλλευτεί στην αρχή στο έπακρο το κοντό σχήμα της Ζάλγκιρις με τον Χασιέλ Ριβέρο να έχει πλεονέκτημα στο ένας εναντίον ενός βρίσκοντας λύσεις. Ο Αϊζάια Τέιλορ έδινε τον ρυθμό στο ματς και κράτησε την Ζάλγκιρις σταθερά μπροστά (16-13) σε συνδυασμό με τον Λαουρίνας Μπιρούτις που νίκησε το χρονόμετρο στο τέλος της περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά 5 πόντων (21-16).

Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο της Βαλένθια βοηθήσαν να αλλάξει το μομέντουμ του παιχνιδιού. Ο Βίκτορ Κλέβερ έβαλε ένα τρίποντο και μετά ο Σάνον Έβανς πρόσθεσε ένα ακροβατικό καλάθι από τα 6,75μ. φέρνοντας την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (30-31). Ο Κάρολις Λουκοσιούνας ήταν αυτός που βοήθησε τη Ζάλγκιρις να προηγηθεί (36-34) μιας και η Βαλένθια «έπεσε» αμυντικά. Ο Έβανς έχοντας μαζέψει 13 πόντους σε 9 λεπτά κρατούσε την ομάδα του μία ανάσα πίσω από τους γηπεδούχους (39-37) αλλά ο γκαρντ (Λουκοσιούνας) των γηπεδούχων ήταν ο απρόβλεπτος παράγοντας που έδωσε το προβάδισμα 12 πόντων στην ανάπαυλα (52-40).

Ανταλλαγή καλαθιών στο δεύτερο ημίχρονο για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν βελτιώσει την αμυντική τους λειτουργία, τους γηπεδούχους δε να βρίσκουν τις λύσεις που χρειάζονται. Ο Ίγκνας Μπραζντέικις βρισκόταν κυριολεκτικά παντού με το λέι απ του αλλά και την ασίστ για το τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 68-52 δίνοντας ενέργεια στον κόσμο του Κάουνας.

Το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε πάρει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Βαλένθια να μένει και μαθηματικά εκτός κούρσας των play off μετά από τη βαριά ήττα στην Zalgirio Arena με την ομάδα του κόουτς Μακσβίτις να διεκδικεί μια θέση στην 8άδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 52-40, 74-55, 95-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τέιλορ 12, Γκιεντράιτις, Λεκάβιτσιους 16, Χέις, Σμιτς, Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας 12, Μπραζντέικις 15, Πολονάρα 6, Ντίμσα, Μπουτκεβίτσιους 11, Ουλάνοβας 4

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 4, Κλαβέρ 3, Πουέρτο 6, Πραντίγια, Ουέμπ 18, Λόπεζ-Αροστέγκι 7, Τζόουνς, Ράντεμπο, Έβανς 15, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 17

Μπάγερν – Μονακό 81-84

Η Μονακό (20-11) είχε την ευκαιρία να κερδίσει το πλεονέκτημα εντός έδρας στα play off με την επίσκεψή της στην ήδη αποκλεισμένη Μπάγερν (11-20). Παρότι αδιάφορη η ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι εμφανίστηκε πλήρως ανταγωνιστική απέναντι στη Μονακό.

Ο Μάικ Τζέιμς μπήκε δυναμικά στο ματς σκοράροντας 5 πόντους από τα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα (2-7). Οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους με τον Αντρέας Ομπστ και τον Φρέντι Γκιλέσπι και δεν άφησαν την ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς να ξεφύγει (22-23) ενώ μάλιστα βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με τα καλάθια των Ντι Τζέι Σίλεϊ και Βλάντιμιρ Λούσιτς (26-23) κάνοντας ένα σερί 10-0 για το 30-25. Με τον Τζέιμς να έχει πάρει «φωτιά» με 28 πόντους συνολικά ανέτρεψε τελείως την εικόνα του αγώνα δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στη Μονακό πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια (40-45).

Αυξημένη η πίεση στο Μόναχο μετά το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να κυνηγάνε την ευκαιρία του πλεονεκτήματος της έδρας, αλλά η Μπάγερν ήταν εκεί για να τους βάζει εμπόδια με τον Λούσιτς να πετυχαίνει το δεύτερο τρίποντό του στο ματς βάζοντας την ξανά μπροστά (54-53).

Η Μονακό έκανε ένα σερί 10-0 καθώς ο Έλι Οκόμπο έκανε ξανά την εμφάνισή του με 6 πόντους στη σειρά για να κάνει το 62-70, το υψηλότερο προβάδισμα στον αγώνα. Η Μπάγερν μπορεί να έβαλε δύσκολα στη Μονακό, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να διατηρήσουν τα ηνία μέχρι το τέλος του αγώνα μετά απο 13 (!) εναλλαγές στο σκορ και να φύγουν νικητές από το Μόναχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 2, Ουόλντεν 18, Σίλι 8, Γκιφάι 5, Μπονγκά 9, Λούτσιτς 20, Ομπστ 3, Βίμπεργκ, Γκιλέσπι 6, Τσίταμ 10

ΜΟΝΑΚΟ: Οκόμπο 9, Λόιντ 14, Μπλόσομγκειμ 5, Ντιάλο 5, Μοτιεγιούνας 9, Ουαταρά, Χολ 7, Τζέιμς 28, Μπράουν 7

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 92-69

Στο Fernando Buesa Arena η Μπασκόνια φιλοξένησε την Φενέρμπαχτσε για τις ανάγκες της 32ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη μπήκε δυναμικά στη «μάχη» για να σφραγίσει τη θέση της στα play off, ενώ η Μπασκόνια παλεύει για μια ευκαιρία να διεκδικήσει το δικό της εισιτήριο. Οι δύο ομάδες δεν έρχονται και με την καλύτερη φόρμα έχοντας χάσει στα τελευταία 3 από τα 5 παιχνίδια τους.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν ξεκινήσει δυναμικά το ματς με τον Κάρσεν Έντουαρτς των 14 πόντων, αλλά η Μπασκόνια κρατούσε επαφή καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου με τον Βάνια Μαρίνκοβιτς. Ο Έντουαρτς και ο Τζόναθαν Μότλει είναι οι «καυτοί» της Φενέρ σκοράροντας τους 20 από τους 40 πόντους της ομάδας τους. Ο Ντόλτον Χόμες με 8 πόντους για τους γηπεδούχους δείχνει πως η ομάδα του έχει την ανάγκη να κυνηγήσει αυτή τη νίκη. Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο με υψηλό σκορ, και οι δύο ομάδες έδωσαν περισσότερη έμφαση στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Φενέρ να κρατάει το προβάδισμα.

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο με την Φενέρ να το εκμεταλλεύεται με κάθε τρόπο και να προηγείται με 9 πόντους (42-51). Εκεί βρέθηκε όμως ο Βάνια Μαρίνκοβιτς για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους ξανά από την πρώτη περίοδο (60-58). Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Χουάν Πεναρόγια ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (73-65) στο 35’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν ήρθε ποτέ, με το σύνολο του Ιτούδη να δείχνει πως δε μπορεί να απαντήσει. Η Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκε αυτό στο έπακρο, και με επιμέρους σκορ 30-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε με το εντυπωσιακό σκορ 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-44, 60-58, 92-69

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 5, Ραιέστε, Μαρίνκοβιτς 35, Ντίεζ, Τόμπσον 13, Κοτσάρ 8, Ίνοτς 2, Κοστέλο 5, Γκιεντράιτις 12, Χόμες 12, Κούρουκς

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 18, Έντουαρντς 16, Μπιελίτσα 4, Χέις-Ντέιβις 7, Μπιμπέροβιτς 10, Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 3, Ντόρσει, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο

Παρτίζαν – Ρεάλ Μαδρίτης 104-90

Στο κατάμεστο Σταρκ Αρένα, η Παρτίζαν που βρίσκεται στα πρόθυρα κατοχύρωσης μιας θέσης στα play off μετά το 2010, αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει ήδη εξασφαλισμένο το πλεονέκτημα έδρας.

Στο ξεκίνημα του ματς η Παρτίζαν δεν είχε βρει τρόπο να σταματήσεις τις επιθέσεις των Ισπανών με τη Ρεάλ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Ο Ντάντε Έξουμ πυροδότησε ένα 10-2 σερί των γηπεδούχων δείχνοντας περισσότερη ενέργεια παίρνοντας ένα προβάδισμα 11 πόντων (49-38).

Μετά την ανάπαυλα, ο Ουόλτερ Ταβάρες μάζεψε 3 φάουλ δημιουργώντας πρόβλημα στον Χεσούς Ματέο και με την σημαντική βοήθεια του Ιωάννη Παπαπέτρου και του Έξουμ η Παρτίζαν έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (70-59). Με μόλις 4 λάθη οι γηπεδούχοι έδειχναν να διαχειρίζονται τον αγώνα διατηρώντας το προβάδισμα. Η Παρτίζαν έδωσε έμφαση στην άμυνά της και επέτρεψε στη Ρεάλ να σκοράρει μόνο 4 πόντους στα 5 πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, επαναφέροντας το διψήφιό της προβάδισμα (89-76) με το τρίποντο του Σμαΐλαγκιτς. Η Ρεάλ δεν κατάφερε να βγάλει περεταίρω αντίδραση, με την Παρτιζάν να παίρνει τη νίκη με 100άρα!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 6, Αβράμοβιτς 5, Πάντερ 16, Σμάιλαγκιτς 11, Παπαπέτρου 10, Έξουμ 15, Νάναλι 14, Λεσόρ 16, Τριφούνοβιτς 4, Άντζουσιτς 5, Μαντάρ 2

ΡΕΑΛ: Κοσέρ, Ρούντι 3, Αμπάλδε 2, Χάνγκα 10, Χεζόνια 17, Ροντρίγκεζ 3, Ντεκ 17, Πουαριέ 9, Κορνελί, Ταβάρες 7, Ντζάι, Μούσα 22

Βιλερμπάν – Ερ.Αστέρας 60-76

Ο Ερυθρός στέρας έφυγε με τη νίκη από το Αστρομπάλ, την έδρα της Βιλερμπάν.

Οι Σέρβοι με τους Ντόμπριτς και Μπέντιλ μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 9-12. Η Βιλερμπάν άρχισε να βρίσκει απαντήσεις με τον Ντε Κολό, διεκδικόντας με την σειρά της το προβάδισμα στο 19-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός ξεκίνησε καλύτερα με την βοήθεια των Χόλαντ και Βιλντόζα(19-23). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ένα σερί 8-0 που τους έφερε για πρώτη φορά στο +10 (42-32) με τον Μάθιους.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ερυθρό να μπαίνει δυναμικά και να ανακτά το προβάδισμα με (46-48).

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος είχε πρωταγωνίστρια την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 9-0 χάρη στον «καυτό» Ντόμπριτς. Κάπου εκεί, το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 53-56, 60-76

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 6, Μποστ 11, Καούντι 11, Ντιό, Τάιους 4, Ρισασέ 5, Ντε Κολό 14, Φαλ 4, Ομπασοάν 3, Πονς 2

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ 3, Βιλντόσα 10, Λαζάρεβιτς 11, Μίτροβιτς 4, Μάρτιν 3, Ντόμπριτς 18, Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς 6, Πετρούσεβ 8, Μπεντίλ 10