EuroLeague Round 31: Η Ζαλγκίρις «βλέπει» 8άδα με τη νίκη απέναντι στη Μονακό

Το όνειρο για μία θέση της Ζαλγκίρις στα play off της Eurolegue παραμένει ζωντανό μετά τη νίκη της με 79-70 επί της Μονακό στο Κάουνας, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας με 92-73 «έκοψε» τα φτερά της Βαλένθια που παρέμεινε στην 13η θέση.

Ζαλγκίρις – Μονακό: 79-70

Η Ζαλγκίρις που έψαχνε μία θέση για τα play off, φιλοξένησε τη Μονακό στο γήπεδο που θα διεξαχθεί το φετινό Final 4. Η Μονακό προερχόταν από 5 συνεχόμενες νίκες και βρισκόταν σε καλό φεγγάρι ενόψει του σημερινού αγώνα ειδικά με την πολυαναμενόμενη επιστροφή του Μάικ Τζέιμς.

Το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες ήταν πολύ επιθετικό με τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας να μετρά ήδη από το 5ο λεπτό 9 πόντους για τη Μονακό δίνοντας της το προβάδισμα (9-11) στην επιστροφή του στο Κάουνας. Η Ζαλγκίρις με ποσοστό ευστοχίας στο σουτ 83,3% κατάφερε να περάσει μπροστά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (28-19) με τους «ζεστούς» Άρνας Μπουτκεβίτσιους και Ίγκνας Μπραζντέικις, εξαιτίας και των 7 λαθών που έκανε η φιλοξενούμενη. Ο τρόπος παιχνιδιού της Μονακό δεν τη βοήθησε να μειώσει ιδιαίτερα την διαφορά στην δεύτερη περίοδο και σε πολλές περιπτώσεις στάθηκε μάλιστα «τυχερή» που δεν δέχτηκε παραπάνω πόντους λόγω της κακής αμυντικής της λειτουργίας.

Η ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς «πάλεψε» μετά την ανάπαυλα να φέρει το παιχνίδι στη μία κατοχή αλλά δεν τα κατάφερε. Μετά το χαμένο καλάθι του Τζάρον Μπλοσομγκέιμ ακολούθησε το εύστοχο σουτ από τα 6,75 από τον Λούκας Λεκαβίτσιους βάζοντας τη Ζαλγκίρις μπροστά με διψήφια διαφορά (63-53). Η γηπεδούχος με τον Λουρίνας Μπιρούτις να κάνει συνεχίζει την καλή του βραδιά διατήρησε την σταθερά καλή της εικόνα παρά την ένταση που έβγαλε η Μονακό το τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-41, 65-53, 79-70

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τέιλορ 9, Λεκαβίτσιους 5, Χέιζ 7, Σμιτς 3, Μπιρούτις 10, Μπραζντέικις 22, Πολονάρα 2, Ντίμσα 9, Μπουτκεβίτσιους 10, Ουλάνοβας 2

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 4, Οκομπό 10, Μονέκε 2, Λόιντ 13, Μπλόσομγκεϊμ 8, Ντιάλο 8, Μοτιεγιούνας 13, Ουαταρά, Στραζέλ, Χολ 6, Τζέιμς 5

Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 92-73

Ο Ερυθρός Αστέρας (13-17) υποδέχτηκε τη Βαλένθια (14-16) στο Βελιγράδι υπό το «άγρυπνο» βλέμμα του Νόβακ Τζόκοβιτς, με τη νίκη να είναι το μόνο επιθυμητό αποτέλεσμα και για τις δύο ομάδες, ώστε να μείνουν ζωντανές στη διεκδίκηση μια θέσης στα play off.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα δυνατό ξεκίνημα δίνοντας έμφαση στην άμυνά τους και με την βοήθεια του Φακούντο Καμπάτσο και του Λούκα Βιλτόζα βρέθηκαν μπροστά από νωρίς στο ματς (7-2). Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχτηκαν και βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους με τους Ζόνα Ράντεμπο και Βίκτορ Κλάβερ να φέρνουν τη Βαλένθια μπροστά στο σκορ (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερυθρός μπόρεσε και βρήκε απάντηση με τον Μπεν Μπέντιλ και έτσι παίζοντας με «σφιχτές» άμυνες προηγήθηκε με 5 πόντους στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου (46-41).

Ο ασταμάτητος Καμπάτσο έκανε διψήφιο το προβάδισμα των γηπεδούχων (53-43) που διατηρούν την ενέργειά τους παρά τις προσπάθειες της Βαλένθια να μειώσει απαντώντας σχεδόν σε κάθε καλάθι που δέχτηκε. Η τελευταία περίοδος έδωσε χώρο στην άμυνα με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να σκοράρουν εύκολα, εκεί όμως βρέθηκε ο Τζον Χόλλαντ με το τρίποντό του για να δώσε στον Ερυθρό τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη την στιγμή στο ματς (76-64). Έτσι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος ο αγώνας με τον Ερυθρό Αστέρα  να παίρνει τη νίκη με 92-73 αφήνοντας τη Βαλένθια εκτός οκτάδας κόβοντάς της τα φτερά.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-41, 69-62, 92-73

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ 6, Βιλντόζα 9, Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 15, Μίτροβιτς 6, Μάρτιν 7, Ντόμπριτς 16, Ιβάνοβιτς 3, Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 20, Μπεντίλ 10

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 12, Κλαβέρ 10, Πουέρτο 2, Πραντίγια 2, Ουέμπ 3, Λόπεζ-Αροστέγκι 10, Τζόουνς 12, Ράντεμπο 14, Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 5, Χέρμανσον, Ριβέρο 3

Ρεάλ Μαδρίτης – Φενέρμπαχτσε 90-75

Η Ρεάλ που κυνηγάει το πλεονέκτημα έδρας στα play off υποδέχτηκε τη Φενέρμπαχτσε στη Μαδρίτη καταφέρνοντας να πάρει μία μεγάλη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς πηγαίνοντας χέρι – χέρι στο σκοράρισμα αλλά και στα… φάουλ. Ο Ουόλτερ Ταβάρες για τη Ρεάλ συγκέντρωσε γρήγορα 2 φάουλ με τους Τζόναθαν Μότλει και Μάρκο Γκούντουριτς να τον ακολουθούν για τη Φενέρ.

Η ομάδα του Χεσούς Ματέο βρισκόταν σταθερά μπροστά από την αρχή σ΄ έναν αγώνα που φάνηκε πως δεν είχε ρυθμό. Αυτό ταίριαξε στο παιχνίδι της Ρεάλ, πάντως αφού κατά τη δεύτερη περίοδο ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ της έδωσε ένα προβάδισμα 9 πόντων (32-23). Ο Νικ Καλάθης μείωσε τη διαφορά στους 5 (33-28) αλλά ο Πετρ Κορνελί απάντησε αμέσως από την περιφέρεια. Ένα γρήγορο 0-5 έδωσε ανάσα στην ομάδα του κόουτς Ιτούδη που συμπληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο με τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ για το 39-36, ομώς ο Κορνελί «ξαναχτύπησε» με τα 3/3 σουτ από τα 6,75 διατηρώντας την κυριαρχία της Ρεάλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε δυναμικά μετά την ανάπαυλα με το τρίποντο του Άνταμ Χάνγκα που το ακολούθησε το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκέρσον Γιαμπουσέλε.

Ο Μότλει έχοντας μαζέψει 4 φάουλ πρόσθεσε ένα ακόμη πρόβλημα στο κεφάλι του κόουτς Ιτούδη. Η Φενερμπαχτσέ μείωσε δύο φορές στους 8 πόντους, 64-56 και 66-58, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω. Στη συνέχεια, στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ο Ρούντι Φερνάντεζ με τον Βίνσεντ Πουαριέ συνεργάστηκαν για ένα άλεϊ-ουπ κάρφωμα (68-58). Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε με την διαφορά να φτάνει στους 14 πόντους (75-61) και το παιχνίδι να παίρνει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα με την Ρεάλ να πανηγυρίζει τη νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 68-58, 90-75

ΡΕΑΛ: Ρούντι 9, Χάνγκα 11, Χεζόνια 10, Ροντρίγκεζ 5, Ντεκ 6, Πουαριέ 11, Κορνελί 9, Ταβάρες 4, Γιαμπουσέλ 9, Μούσα 16

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 6, Χαζέρ, Έντουαρντς 2, Μπιέλιτσα, Χέις-Ντέιβις 17, Μπιμπέροβιτς 7, Τζεκίρι 6, Γκούντουριτς 10, Ντόρσει 6, Μπούκερ 9, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο