Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου 66-61: Οι «πράσινες» κατέκτησαν το Κύπελλο με ανατροπή στο φινάλε! (video)

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών, επικρατώντας 66-61 της Ελευθερίας Μοσχάτου μετά από έναν τελικό που κρίθηκε στο φινάλε!

Μετά από έναν τρομερό σε εξέλιξη τελικό, ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών, καθώς κατάφερε να γυρίσει από την κόλαση του -9 και να κερδίσει 66-61 την Ελευθερία Μοσχάτου.

Απόλυτη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης ήταν η Αρίκα Κάρτερ η οποία σημείωσε 19 πόντους και μάλιστα ήταν καθοριστική στα τελευταία λεπτά του αγώνα όταν η μπάλα «έκαιγε».

Συγκεκριμένα, η Αμερικανίδα πήρε το «τριφύλλι» από το χέρι στο τέλος και με τρίποντο και φάουλ, ολοκλήρωσε ένα «τετράποντο» στα 52’’ πριν τη λήξη, το οποίο έφερε την ομάδα της μπροστά στο σκορ με 62-61.

Αυτό ήταν το καθοριστικό σημείο του αγώνα, με την Ελευθερία Μοσχάτου παρότι βρισκόταν με εννέα πόντους μπροστά στο σκορ στην 4η περίοδο, να χάνει το τρόπαιο.