EuroLeague, Day 30: Παραμένει στην 5η θέση η Φενέρ με Ντόρσεϊ!

Υπήρχαν φαβορί και επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους σε αυτή τη δεύτερη μέρα της 30ης Αγωνιστικής της EuroLeague. Πέρασε εμφατικά από τη Μπολόνια η Ρεάλ και έπιασε κορυφή, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Φενέρ με σούπερ Ντόρσεϊ αλλά όσο η Μονακό κερδίζει, έχει τον πρώτο λόγο για το πλεονέκτημα. Ζωντανή στο κυνήγι της 8αδας η ισοπεδωτική Αρμάνι.

Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κάουνας 87-79

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παίζοντας δίχως τους τραυματίες Ουίλμπεκιν και Πίερ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους (46-35) ένα λεπτό πριν το ημίχρονο με μπροστάρη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που έβαλε δύο τρίποντα. Όμως η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε και με τους Λουκοσιούνας και Τέιλορ μείωσε αρχικά στους 6 (80-74) και ένα λεπτό πριν το τέλος στους 4 (83-79). Παρόλα αυτά η τουρκική ομάδα με βολές του Χέις-Ντέιβις και κάρφωμα του Μότλεϊ σφράγισε τη σημαντική νίκη που την κρατάει στην 5η θέση ενώ οι Λιθουανοί έμειναν ισόβαθμοι με τη Μπασκόνια στην 8η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 13, Έντουαρντς, Χέις-Ντέιβις 19, Μπιμπέροβιτς 8, Τζεκίρι 13, Γκούντουριτς 14, Ντόρσεϊ 15, Μπούκερ 3, Καλάθης 2
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τέιλορ 11, Λεκάβιτσιους 7, Χέις 12, Σμιτς 18, Μπιρούτις 7, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 10, Πολονάρα 6, Ντίμσα, Μπουτκέβιτσιους 1, Ουλάνοβας 7

Μονακό – Βαλένθια 90-79
«Κλείδωσε» μία θέση στην 4αδα κατά πως φαίνεται η Μονακό μετά τη νίκη της επί της Βαλένθια, αποτέλεσμα με το οποίο διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από την 5η Φενέρμπαχτσε. Μοναδικό μελανό σημείο για τους Μονεγάσκους ο τραυματισμός του Αμερικανού ψηλού Τζον Μπράουν τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Μονακό ήταν μπροστά στο σκορ συνεχώς μετά το 11ο λεπτό (30-32) παρά την απουσία ξανά του Μάικ Τζέιμς. Προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους (60-44) και αντέδρασε ψύχραιμα όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 4 (71-67 στο 31ο λεπτό) αλλά εκεί «μίλησαν» οι Μπλόσομγκειμ και Στραζέλ που έκαναν το σκορ 84-71.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-41, 71-64, 90-79

ΜΟΝΑΚΟ
: Μπράουν 10, Οκόμπο 12, Μονέκε, Λόιντ 9, Μπλόσομγκειμ 14, Ντιάλο 10, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 6, Στραζέλ 13, Χολ 10
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 10, Κλαβέρ 8, Πουέρτο 11, Ουέμπ 9, Λόπεζ-Αροστέγκι 2, Τζόουνς 17, Ράντεμπο 2, Έβανς 3, Ντούμπλιεβιτς 15, Χέρμανσον, Ριβέρο 2

Βίρτους Μπολόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 79-96

Επίδειξη δύναμης έκανε στη Μπολόνια η Ρεάλ χάρη στο δίδυμο Χεζόνια – Γιαμπουσέλε που έβαλε 50 από τους 96 πόντους της. Η «βασίλισσα» κυριαρχώντας στη ρακέτα είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης με τη Βίρτους που έπαιξε ξανά δίχως τον τραυματία Μίλος Τεόντοσιτς να τα περιμένει όλα από τον 37χρονο Μπελινέλι. Η Ρεάλ προηγήθηκε 38-21 και παρά τη μείωση σε 38-31 από τους γηπεδούχους έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 50-33 με τον Γιαμπουσέλε να σκοράρει από τη γραμμή βολών στην άμυνα της Ρεάλ ακριβώς με τη λήξη. Στην 3η περίοδο η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 7 (62-55) με την ομάδα του Ματέο να «καθαρίζει τη μπουγάδα» στο 4ο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 12-26, 33-50, 58-68, 79-96

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μάνιον 4, Μπελινέλι 26, Μπακό 9, Ζαιτέ 4, Λούντμπεργκ, Σενγκέλια 10, Χάκετ 5, Μίκι, Ουίμς 3, Οτζελέγε 18, Αμπας
ΡΕΑΛ: Ρούντι 6, Αμπάλδε 7, Χάνγκα 2, Χεζόνια 26, Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 11, Πουαριέ 2, Κορνελί, Ταβάρες 6, Γιαμπουσέλ 24, Μούσα 8

Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 99-74

Αν κάποιος ισχυριζόταν δυο μήνες πίσω ότι η Αρμάνι θα διεκδικούσε μια θέση στην 8αδα, θα τον περνούσαν για τρελό. Η αλήθεια όμως είναι διαφορετική. Οι Μιλανέζοι μετρούν 8/9 νίκες στα τελευταία τους παιχνίδια, ισοπεδώνοντας τη Μπάγερν μεταξύ άλλων.

Από νωρίς η αρμάδα του Μεσίνα πήρε τα ηνία και έδειξε τις διαθέσεις της (34-11, 11΄) παρά τον Ανδρέας Ομπστ και τη σθεναρή αντίδραση που έδειχνε από μακριά (5/6 τριπ μέχρι την ανάπαυλα). Η διαφορά εκτοξεύτηκε από νωρίς με το δεύτερο ημίχρονο να αποτελεί διαδικαστικού χαρακτήρα και τον Νέπιερ να συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις.
Τα δεκάλεπτα: 25-8, 49-36, 72-54, 99-74

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 10, Τόμας 6, Λουαού-Καμπαρό 14, Μήτρου-Λονγκ 3, Τονούτ 9, Μέλι 8, Μπάρον 9, Νέιπιερ 20, Ρίτσι, Σιλντς 9, Χζάινς 4, Φόιχτμαν 7
ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 3, Ουόλντεν 7, Σίλι 8, Γκιφάι, Μπονγκά 2, Λούτσιτς, Ομπστ 27, Τσίπσερ, Βίμπεργκ 2, Γκιλέσπθι 8, Τσίταμ 17