EuroLeague Round 30: Σε αναζήτηση «θαύματος» για την οκτάδα η Εφές

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέτρεψε το σκορ και υπέταξε στη Χάλα Πιονίρ τη Μπασκόνια, η οποία καιγόταν για τη νίκη για να παραμείνει στη «σκυλομαχία» της οκτάδας της EuroLeague. Ανησυχία για τον Λούκα Βιλντόζα που αποχώρησε τραυματίας στο τρίτο δεκάλεπτο. - Απίστευτη Άλμπα Βερολίνου «έκλεψε» τη νίκη μέσα από τα χέρια της Εφές, η οποία βλέπει το όνειρο της οκτάδας να απομακρύνεται.

Ερ. Αστέρας – Μπασκόνια 74-63

Ο Ερυθρός Αστέρας υπέπεσε σε αρκετά λάθη στην αρχή του ματς και δεν ξεκίνησε δυναμικά, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί η Μπασκόνια και να πάρει από νωρίς «κεφάλι» στο σκορ. Οι Ισπανοί ανέβασαν πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 12’ (23-33) αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το σκηνικό δεν άργησε να αλλάξει, με τους γηπεδούχους να βάζουν στα «σχοινιά» τη Μπασκόνια με σερί 14-0 και να οδηγούν τον Πεναρόγια σε 2ο συνεχόμενο τάιμ-άουτ. Με καλάθι του Νέντοβιτς 1 λεπτό πριν την ανάπαυλα, οι Σέρβοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (37-35).

Οι γηπεδούχοι βγήκαν με φόρα από τα αποδυτήρια και «έτρεξαν» μέσα σε 5 λεπτά επιμέρους σκορ 11-2 (50-40 στο 25’), γεγονός που «εκτόξευσε» τη διαφορά και έβαλε στο παιχνίδι και τη Χάλα Πιονίρ, την καυτή έδρα του Ερυθρού. Ο μεγάλος άτυχος της βραδιάς ήταν ο Λούκα Βιλντόζα που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στην 3η περίοδο και επέστρεψε με πολιτικά ρούχα.

Σε πολύ χαμηλές πτήσεις κινήθηκε ο Μάρκους Χάουαρντ, σουτάροντας με 10% από τα 6.75 και σκοράροντας μόλις 3 πόντους! Η γενικότερη αστοχία της Μπασκόνια επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να διατηρηθεί σε θέση οδηγού και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος, ανεβάζοντας το ρεκόρ του σε 13-17.

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Βιλντόζα 3, Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 3, Μίτροβιτς 8, Μάρτιν 10, Ντόμπριτς 11, Νέντοβιτς 20, Μάρκοβιτς 3, Πετρούσεβ 4, Μπεντίλ 12

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 3, Χέιντεγκερ 2, Ραιέστε 3, Μαρίνκοβιτς 7, Ντίεζ, Τόμπσον 15, Κοτσάρ 9, Ίνοτς 2, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 10, Χομς 10, Κούρουκς

Άλμπα Βερολίνου – Αναντολού Εφές 95-93

Η Εφές πατούσε καλά στο παρκέ με «καυτό» Μίσιτς ο οποίος στο 5ο λεπτό ανέβασε τη διαφορά στο +5 και είχε πετύχει τους μισούς πόντους των πρωταθλητών Ευρώπης (11-16), έχοντας και 2/2 τρίποντα, όμως η Άλμπα απάντησε με 9-0 σερί μέσα σε μόλις 2 λεπτά (7’, 20-16). Η Εφές προσπάθησε να μείνει κοντά με Λάρκιν και Ζίζιτς, όμως οι γηπεδούχοι δε δυσκολεύτηκαν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με +9 (49-40).

Η ομάδα του Αταμάν στα τελευταία 2.5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε τη διαφορά μόλις στον ένα πόντο χάρη σε ένα σερί 2-12, με 5 πόντους του Κλάιμπερν (68-67), ενώ εντός των πρώτων 40 δευτερολέπτων της τελευταίας περιόδου πέρασε μπροστά, χάρις το τρίποντο του Αμερικανού (68-70, 30’).

Η Εφές ξέφυγε με 6 στο 36’ (78-84) για να έρθει ο Τζαλίν Σμιθ με δύο clutch τρίποντα και να ισοφαρίσει, 2’40’’ πριν το φινάλε! Ο Μίσιτς, 48 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ευστόχησε σε λέι-απ και πέτυχε τον 30ο (!) πόντου του, για να απαντήσει με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης ο Ταμίρ Μπλατ. Στην τελευταία επίθεση των Τούρκων, ο Μπράιαντ αστόχησε από τα 6.75, και ο Σίκμα έκανε φόλλοου-κάρφωμα στο άστοχο σουτ του Λο, με 1.3 δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν στο ρολόι.

Η Άλμπα πήρε μια τεράστια νίκη, που «σβήνει» τα όνειρα της Εφές για οκτάδα, καθώς το ρεκόρ της έπεσε στο 14-16 και βρίσκεται στην αναζήτηση ενός θαύματος!

ΑΛΜΠΑ: Λο 16, Πρόσιντα, Σμιθ 25, Βέτζελ 8, Ματίσεκ 2, Σνάιντερ 2, Ολίντε 8, Κουμάτζε 7, Σίκμα 9, Λάμερς 10, Μπλατ 8

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 10, Μπομπουά 2, Σίνγκλτον 2, Μπράιαντ 10, Κλάιμπερν 19, Πλάις 7, Μίτσιτς 30, Μ’Μπαγέ, Ζίζιτς 13

Βιλερμπάν – Μακάμπι 67-85
981a6b3b-59c8-46ed-a7e2-78e935d1d951.webp

Άνετη επικράτηση για τη Μακάμπι που ανέβηκε στο 17-13, σε αντίθεση με τη Βιλερμπάν που υποχώρησε στο 9-21 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Άλμπα επί της Εφές, έμεινε δίχως… συγκάτοικο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Μακάμπι έστησε πάρτι στη Γαλλία και παραμένει σταθερά σε τροχιά οκτάδας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μπράουν, Μπόλντγουιν και Κόλσον με 18, 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Μπορεί στην ανάπαυλα οι Ισραηλινοί να προηγούνταν μόλις με 3 πόντους (43-46) όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κάτας πάτησε… γκάζι και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 67-85, οδεύοντας ολοταχώς στα πλέι-οφ.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 7, Νουά 12, Μποστ 3, Καουντί 2, Τάιους 5, Ρισασέ 2, Ντε Κολό 13, Φαλ 9, Λάιτι 10, Ομπασοάν 4, Πονς

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράουν 18, Μπάλντγουιν 23, Μάρτιν 6, Μένκο, Σόρκιν 4, ΝτιΜπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ, Κοέν 2, Νίμπο 8, Κόλσον 16