Euroleague Round 29: Οι παλιοσειρές (Βέσελι, Μίροτιτς) έδωσαν τη νίκη στη Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ελέγξει τον μαχητικό Ερυθρό Αστέρα, ενώ η Άλμπα ως αουτσάιντερ όχι μόνο έκανε ντέρμπι τον αγώνα με τη Μπάγερν αλλά έφυγε και με τη νίκη.

Μπαρτσελόνα- Ερυθρός Αστέρας 85-79

Κομβικό παιχνίδι στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Η Μπαρτσελόνα χρειαζόταν μόνο μία νίκη για να κλειδώσει την παρουσία της στα  play off, ενώ ο Ερυθρός τρέχει μπας και προλάβει την δική του είσοδο με τις σημαντικές απουσίες των Λάζιτς, Νέντοβιτς και Ντόμπριτς. Το πρώτο δεκάλεπτο κινήθηκε σε χαμηλό σκορ και στο τέλος του ο Βέσελι έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην Μπάρτσα (18-15). Ο Ερυθρός ξεκίνησε καλά το δεύτερη περίοδο, όμως ο Γιοκουμπάιτις με σουτ από την περιφέρεια έφερε τη Μπάρτσα μπροστά κάνοντας γρήγορα ένα 9-0 (40-31). Αν και ο Ιβάνοβιτς σταμάτησε το σερί των Καταλανών, ο Άλεξ Αμπρίνες με 4/4 τρίποντα έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με διαφορά 4 πόντων (40-36).

Γρήγορα οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-42) με την ομάδα του κόουτς Ιβάνοβιτς να προσπαθεί να ανασυνταχθεί. Εκεί βρέθηκε ο Φάκου Καμπάτσο με τα 2 τρίποντά του για να αλλάξει το μομέντουμ και να βοηθήσει τον Ερυρθρό Αστέρα να πλησιάσει στους δύο πόντους (50-48). Με τους εξαιρετικούς Βεσέλι και Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα πήρε μια διαφορά ασφαλείας 73-64. Ο Καμπάτσο όμως είχε πάρει φωτιά σκοράροντας 24 πόντους με την ομάδα του να μην τα παρατάει εύκολα στο 78-76. Ο Γιοκουμπάιτις έκανε το στεπ απ  για τη Μπαρτσελόνα που διέλυσε τον Ερυθρό με το τελικό 85-79 σημειώνοντας την πέμπτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της .

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-36, 57-57, 85-79

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα, Παουλί, Σάνλι 2, Βέσελι 21, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 13, Λαπροβίτολα 3, Αμπρίνες 12, Τόμπι, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 8, Μίροτιτς 21

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Βιλντόζα 7, Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 24, Μίτροβιτς 11, Μάρτιν 2, Ιβάνοβιτς 6, Μάρκοβιτς 6, Πετρούσεβ 12, Μπεντίλ 11

Μπάγερν - Άλμπα Βερολίνου 75-76

Ντέρμπι Γερμανίας με την Άλμπα να έχει μόνο μία νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια ενώ η Μπάγερν προέρχεται από το… τέλειο 6-0. Κι όμως το αουτσάιντερ έκανε τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Άλμπα να έχει πλεονέκτημα 6 πόντων με τον Μανόλο Λο να είναι κομβικός για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκε γρήγορα στους 12 πόντους (22-25). Αν και η Άλμπα πήρε προβάδισμα 9 πόντων τη δεύτερη περίοδο (29-38) ,η Μπάγερν το έκανε παιχνίδι μίας κατοχής με την πολύτιμη βοήθεια του Κόρι Ουόλντεν (37-38).

Το δεύτερο μέρος του αγώνα συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να κάνουν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο Ουίνστον ευστόχησε από το τρίποντο, αλλά ο Μπλατ απάντησε με ένα δικό του για το 63-64. Η Άλμπα ήταν εκείνη τελικά που έφυγε νικήτρια από το Audi Dome με το καλάθι του Βέτζελ στην εκπνοή (75-76) σπάζοντας την... κατάρα απέναντι στη Μπάγερν σ'ένα παιχνίδι που είδε έως και 15 αλλαγές στο προβάδισμα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-38, 58-56, 75-76

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 3, Ουόλντεν 9, Σίλι 2, Ουίνστον 14, Γκιφάι 11, Μπονγκά 12, Λούτσιτς 7, Ομπστ 2, Βίμπεργκ 6, Γκιλέσπι 5, Τσίταμ 4

ΑΛΜΠΑ: Λο 16, Πρόσιντα 5, Σμιθ 6, Ντελόου 4, Βέτζελ 11, Σνάιντερ 4, Ολίντε 4, Κουμάντζε 8, Σίκμα 6, Λάμερς 2, Μπλατ 10