Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 82-86: Χαρά για το «διπλό» μετά από 3,5 μήνες, λύπη για τον τραυματισμό Πονίτκα! (video)

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο «Αστρομπάλ», σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν με 86-82 και σημείωσε την τρίτη φετινή του εκτός έδρας νίκη, έπειτα από 3,5 μήνες. Πλήγμα με τον Ματέους Πονίτκα, που αποχώρησε με διάστρεμμα στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την κακή εικόνα που παρουσίασε στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ (13/3, 81-73) και… θυμήθηκε το δεύτερο μέρος με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ. Μόνο που αυτή τη φορά, ήταν εξαιρετικός σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς. Έτσι, επικράτησε με 86-82 επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία για την 29η αγωνιστική της EuroLeague και πέτυχε την τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη του, μετά από εκείνη στη Λιθουανία κόντρα στη Ζαλγκίρις πριν από 3,5 μήνες!

Οι «πράσινοι» είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές, με τους Λι (14π.), Ουίλιαμς (13π.) και Μπέικον (13π.) να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Πλήγμα με τον Ματέους Πονίτκα, που αποχώρησε με διάστρεμμα κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το ματς

Ο Γκουντάιτις ξεκίνησε «καυτός» το παιχνίδι και με 8 προσωπικούς πόντους οδηγούσε επιθετικά τον Παναθηναϊκό στα πρώτα τέσσερα λεπτά (9-11). Το προβάδισμα άλλαζε τακτικά χέρια μεταξύ των δύο ομάδων. Τουλάχιστον μέχρι το τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, όπου οι Γάλλοι με ένα σερί 6-0, βρέθηκαν στο φινάλε της με προβάδισμα έξι πόντων (26-20).

Η απάντηση από την πλευρά των «πρασίνων» δεν άργησε να έρθει. Με δικό τους σερί 12-1 στα πρώτα 3,5 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου έφεραν «τούμπα» την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 27-32. Η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο στο 16’ (35-36), αλλά οι παίκτες του Σερέλη είχαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση και με περίσσεια ευκολία έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-52) 43’’ πριν την ανάπαυλα, στην οποία πήγαν με το σκορ υπέρ τους στο 43-52.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το «μαξιλαράκι» ασφαλείας που είχε αποκτήσει. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση πέντε πόντων στο 28ο λεπτό (58-63), ο Ουίλιαμς και ο Μπέικον ήταν εύστοχοι στις κρίσιμες επιθέσεις που ακολούθησαν, οδηγώντας το «τριφύλλι» εκ νέου στο +10 (60-70), 48’’ πριν την εκπνοή του της τρίτης περιόδου.

Αν και άργησε να βρει το δρόμο προς το καλάθι στο τελευταίο μέρος, αφού χρειάστηκε δύο λεπτά και 55 δεύτερα, δεν το πλήρωσε, αφού οι παίκτες της Βιλερμπάν πραγματοποιούσαν σωρεία λαθών και δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Στα 2’26’’ για τη λήξη του παιχνιδιού, διατηρούσε σταθερά διψήφιο προβάδισμα, βρισκόταν στο +11 (73-84) και δεν ανησύχησε ξανά, παρά το επιμέρους 9-2 των Γάλλων, φτάνοντας στη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86