ΑΕΚ - Γαλατάσαραϊ 92-78: Η «Βασίλισσα» στους 8 του BCL!

Προκρίθηκε στη φάση των «8» του BCL η ΑΕΚ με μεγάλη νίκη απέναντι στη Γαλατασαράι (92-78).
Η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη - πρόκριση απέναντι στη Γαλατασαράι, στον αγώνα που ο κόσμος του «δικεφάλου» επέστρεψε στις κερκίδες των Λιοσίων, μετά τα σοβαρά επεισόδια με τη Ρέτζιο Εμίλια.

Η «Βασίλισσα» προκρίθηκε στη φάση των «8» του BCL, με έναν αγώνα να απομένει, εντός έδρας απέναντι στην πρωτοπόρο Ουνικάχα Μάλαγα (21/03, 19:30).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της από νωρίς, όμως η Γαλατασαράι είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ράσελ, ο οποίος «πυροβολούσε» το καλάθι των «κιτρινόμαυρων» από τα 6.75. Η ομάδα του Ηλία Καντζιούρη, με τους Μίτσελ και Λεμάρ και καλή αμυντική λειτουργία έμεινε κοντά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο αγώνας άλλαξε, η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες επιθέσεις και σούταρε καλά. Βρέθηκε να προηγείται με 4 στο 16’ (40-36), όμως οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 0-8 και μετέβησαν ξανά σε θέση οδηγού (40-44).

Το σύνολο του Καντζούρη ήταν άστοχο στην τρίτη περίοδο, μέχρι την είσοδο του Λεμάρ. Η Ένωση έφτασε και στο +8, στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου (28’) με καλάθι του Μάιλς, όμως η Γαλατά μείωσε άμεσα.

Παρόλο που αγχώθηκε, η «Ένωση» πέτυχε την πολυπόθητη νίκη - πρόκριση, με τον Λεμάρ και τον αρχηγό της, Φλιώνη να παίρνουν τα ηνία της επίθεσης και να φτάνει σε σημείο να προηγείται με +11 στο 33’ (71-61).