Ζωντανή στο κυνήγι της 8αδας η Έφες, 90-89 τη Ρεάλ

Αν και έπαιξε με τη φωτιά ειδικά στα τελευταία λεπτά η Έφες πήρε τη νίκη επί της «βασίλισσας» και διατήρησε τις ελπίδες της για να προλάβει το «τρένο» των πλέι-οφ της EuroLeague.
Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε αγχωμένα τον αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ 18-24 από τις εμπνεύσεις του Γκαμπριέλ Ντεκ αλλά με ηγέτη τον Ελάιζα Μπράιαντ και συνεισφορά και από τους Λάρκιν και Κλάιμπερν η τουρκική ομάδα πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο και ξέφυγε ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (77-60).

Όμως τίποτα δεν είχε κριθεί αφού η Ρεάλ επέστρεψε με τους Ντεκ, Πουαριέ και Ροντρίγκεζ και μάλιστα με επιμέρους σκορ 24-6 προσπέρασε 84-83 μόλις 1’22’’ πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η ηγετική φυσιογνωμία του Σέιν Λάρκιν που με τρίποντο έκανε το 86-84 και λίγο αργότερα ο Πλάις έκανε το 88-84 αφού η Ρεάλ έχασε ευκαιρία ισοφάρισης με τον Γιαμπουσέλ και την ισπανική ομάδα απλά να μειώνει σχεδόν με τη λήξη με τρίποντο του Μούσα.

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 18, Σίνγκελτον 11, Μπράιαντ 17, Γκαζί, Κλάιμπερν 15, Πλάις 11, Μίτσιτς 10, Μ’Μπαγέ, Ζίζιτς, Ντάνστον 8