Euroleague, Round 28: «Πέφτει» με κρότο η Εφές

Ένα ματς ζωής και θανάτου και για τις δύο ομάδες που διεκδικούν μια θέση στην 8άδα της Euroleague με μεγάλη νικήτρια τη Μακάμπι.

Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 64-86

Η φιλοξενούμενη ξεκίνησε πολύ δυναμικά στον αγώνα με 10/12 σουτ «κολλώντας στον τοίχο» την Εφές που δε μπορούσε να βρει τρόπο να απαντήσει στην απίστευτη ευστοχία των Ισραηλινών στο 13-25. Ο κόουτς Αταμάν έψαχνε να βρει αμυντικές απαντήσεις απέναντι σ’ έναν ασταμάτητο Μπάλντουιν! Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν για τους γηπεδούχους, τουναντίον χειροτέρεψαν με το σερί 12-0 σερί της Μακάμπι που την έφερε στο +25 (20-45)!

Η Εφές συνέχιζε να προσπαθεί στο δεύτερο μισό του αγώνα με τη βοήθεια του Μπάιραντ, όμως η ομάδα του κόουτς Κάτας διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο παίρνοντας μια εύκολη νίκη με 64-86 με τον Νίμπο να χαρίζει συνεχώς απίστευτα highlights σε άμυνα και επίθεση. Πλέον τα πράγματα γίνονται ασφυκτικά δύσκολα για την δις πρωταθλήτρια της Ευρώπης , Εφές, αφού χρειάζεται να συμβούν μεγάλες ανατροπές για να προλάβει την 8άδα.

Τα δεκάλεπτα:
20-33, 33-54, 48-68, 64-86

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 5, Μπομπουά 6, Σίνγκλτον, Μπράιαντ 11, Γκαζί 1, Κλάιμπερν 12, Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 5, Μ’Μπαγέ 7, Ζίζιτς 3, Ντάνστον 10

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράουν 11, Μπάλντγουιν 23, Μάρτιν 13, Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ 10, Κοέν 6, Μπράιμο, Νίμπο 10, Ζιβ, Κόλσον 5

Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 81-73

Ματς με «άρωμα» τετράδας ανάμεσα στη Φενέρ και τη Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη με μεγάλη νικήτρια την ομάδα του κόουτς Ιτούδη. Το ματς ξεκίνησε με τη Μπαρτσελόνα να κάνει τρομερό πρώτο δεκάλεπτο (18-30) και τον Μίροτιτς να «μπαίνει» στο κλαμπ των παικτών με 3.000 πόντους. Η επίθεση της ομάδας του κόουτς Γιασικεβίτσιους δυσκολεύτηκε κατά την δεύτερη περίοδο αλλάζοντας έτσι 180ο το σκηνικό του αγώνα με τη Φενέρ να επιστρέφει από το -17 μόλις ένα τρίποντο μακριά από την ισοφάριση (37-40).

Με τον Τζόναθαν Μότλεϊ των 16 πόντων και των 3 ασίστ να κυριαρχεί στο παρκέ, η γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και από το 67-68 στο 35ο λεπτό, η Φενέρ έκανε ένα επιμέρους σκορ 14-3 κατά το τέταρτο δεκάλεπτο κατοχυρώνοντας μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-30,37-40, 61-56, 81-73

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 16, Ουίλμπεκιν 12, Έντουαρντς, Μπιέλιτσα 3, Χέις-Ντέιβις 10, Πίερ 3, Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 15, Ντόρσει 3, Μπούκερ 13, Καλάθης 4

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάνλι, Βέσελι 11, Κάλινιτς 8, Σατοράνσκι 14, Λαπροβίτολα 12, Αμπρίνες, Χίγκινς, Τόμπι 7, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19

Μπασκόνια – Μονακό 93-102

Ένα ζωτικής σημασίας παιχνίδι στη μάχη των πλέι οφ και για το πλεονέκτημα της έδρας έλαβε χώρα στην Ισπανία. Η Μπασκόνια ξεκίνησε το παιχνίδι παίρνοντας φωτιά από τα 6,75μ. στην Buesa Arena με τον «καυτό» Μαρίνκοβιτς που ήταν ο πρώτος παίκτης που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων με το σκορ στο 35-29. Η Μονακό έβρισκε απαντήσεις κάνοντας ένα σερί 0-8 και με τον Μπράουν να είναι παντού στην άμυνα πέρασε και μπροστά στο 45-49.
Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς έδειξε πιο σκληρό πρόσωπο κα με τη βοήθεια του Τόμσον που είχε ήδη double-double στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου προηγούταν με 71-67. Στα 2:45’ πριν το τέλος του αγώνα η Μπασκόνια βρισκόταν μπροστά με 91-87 με τη Μονακό να καταφέρει να κάνει ένα επιμέρους σκοράρισμα 15-2 με τη βοήθεια του Οκόμπο και του Λόυντ και να παίρνει και  τη δεύτερη νίκη της στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χόυαρντ 20, Χέιντεγκερ 4, Ραι΄σετε, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς 14, Ντίεζ 3, Τόμπσον 20, Κοτσάρ 11, Ίνοτς 5, Κοστέλο, Γκιεντράιτις 9, Χομς 7

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 5, Οκόμπο 18, Μονέκε 14, Λόιντ 19, Μπλόσομγκειμ 2, Ντιάλο 17, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 2, Στραζέλ 2, Χολ 15