Μονακό – Παναθηναϊκός 84-70: 6η σερί ήττα για 2η φορά στη σεζόν...

Πάλεψε για τρεις περιόδους ο Παναθηναϊκός στο Μονακό, αλλά στο φινάλε έπαθε… μπλακ-άουτ, ήταν απελπιστικά άστοχος με πολλά λάθη στην επίθεση και κάπως έτσι έφτασε στο 19ο χαμένο του παιχνίδι στη διοργάνωση (84-70). Έκτη συνεχόμενη ήττα για το «τριφύλλι» στην EuroLeague, για δεύτερη φορά μάλιστα μέσα στη σεζόν.

Ήταν «πληγωμένος» από τις απουσίες του (Γκουντάιτις, Αγραβάνης, Ουόλτερς), έχασε στο τέλος και το μυαλό του και μαζί και το παιχνίδι. Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη και την αστοχία του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο και έφτασε τελικά σε μία άνετη νίκη με 84-70 στην 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Αυτή ήταν η έκτη διαδοχική ήττα για τους «πράσινους» στη διοργάνωση, για δεύτερη φορά μάλιστα μέσα στη σεζόν, ισοφαρίζοντας εκ νέου το αρνητικό τους ρεκόρ στο θεσμό. Στο 8-19 έπεσε το ρεκόρ της ομάδας του Σερέλη, ενώ από την άλλη οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 17-10 και στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ντιαλό και Λόιντ «εκτέλεσαν» τον Παναθηναϊκό, έχοντας αμφότεροι από 18 πόντους.

Το ματς

Η Μονακό «έτρεξε» αρκετά τον Παναθηναϊκό στις επιθέσεις της κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Απέκτησε στο 7ο λεπτό μία διαφορά έξι πόντων (16-10), χάρη σε δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Ντιαλό, ενώ πήγε και στο +7 (21-14) στα 29’’ για τη λήξη της περιόδου, «χτυπώντας» με τον ίδιο τρόπο, αυτή τη φορά με τον Οκόμπο.

Οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στο 16’ (35-25), φτάνοντας μάλιστα και στους 12 πόντους (42-30) με 1’57’’ για το ημίχρονο. Οι «πράσινοι», όμως, στα εναπομείναντα λεπτά βελτίωσαν σημαντικά την αμυντική τους λειτουργία. Χωρίς να δεχθούν ούτε έναν πόντο από τον αντίπαλό τους, βρήκαν δύο «μεγάλα» σουτ από τον Πάρις Λι και τον Ματ Τόμας έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και μείωσαν στους έξι (42-36).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη και μετά την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια. Τρέχοντας ένα σερί 10-4 στα πρώτα δύο λεπτά, επέστρεψαν για τα καλά στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 46-46.

Ο Μπέικον εμφανίστηκε… άλλος άνθρωπος στο δεύτερο ημίχρονο. Από τους μηδέν πόντους στα πρώτα είκοσι λεπτά, έφτασε στο «άψε-σβήσε» τους δέκα μέσα σε 4,5’, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Η Μονακό με δικό της σερί 6-0, μετέτρεψε το 51-51 στο 26’ σε 57-51 στο 28’, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (64-57).

Παραμένοντας «κολλημένοι» επιθετικά οι «πράσινοι» στο πρώτο τετράλεπτο του τελευταίου μέρους, το πλήρωσαν πολύ ακριβά από τον αντίπαλό τους. Η Μονακό ανέβασε τη διαφορά στους 14 (71-57), τη μεγαλύτερη ως εκείνη τη στιγμή στο ματς, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Όλα πια είχαν κριθεί, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να είναι απελπιστικά άστοχοι στο φινάλε και να γνωρίζουν την ήττα με 84-70.