Παναθηναϊκός - Καρδίτσα 91-75: Πρώτη νίκη του Χρήστου Σερέλη στον πάγκο των πράσινων (video)

Μέσα στο βαρύ κλίμα που επικρατεί λόγω του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Καρδίτσα με τον Χρήστο Σερέλη να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη (91-75) με τους «πράσινους».

Οι γηπεδούχοι ήρθαν από νωρίς αντιμέτωποι με τον τραυματισμό του Ντέρικ Ουίλιαμς που αποχώρησε από το παρκέ με ενοχλήσεις πάνω απ’ το γόνατο ούτε δύο λεπτά από την έναρξη της αναμέτρησης. Αυτό δεν τους πτόησε παίρνοντας γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (23-8) απέναντι στην Καρδίτσα με τον «καυτό» Γιώργο Καλαϊτζάκη των 13 πόντων και 6 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος και τον Γιώργο Παπαγιάννη που μέτρησε 4 τάπες στα πρώτα 7’ του αγώνα. Ο Νίκος Παππάς έκανε την είσοδό του στο παρκέ 1’48’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους του Παναθηναϊκού.

Με τον Έβανς να προσπαθεί να κάνει ό,τι μπορεί η Καρδίτσα πίεσε για να μειώσει την διαφορά (48-38) στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι «πράσινοι» με δύο σερί τρίποντα του Μπέικον άνοιξαν κι άλλο την «ψαλίδα» με χάιλαιτ ίσως και του αγώνα την εκπληκτική ασίστ του Παππά στον Παπαγιάννη για το 78-52.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η τελευταία περίοδος με τους Παναγιώτη και Γιώργο Καλαϊτζάκη να κάνουν πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα παίρνοντας μια εύκολη νίκη στην έδρα τους με 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75