Euroleague Round 26: Βομβαρδισμός της Φενέρμπαχτσε με 20 τρίποντα!

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε την κυριαρχία της στο σπίτι της και νίκησε τη Βίρτους Μπολόνια με 104-72 σε μια βραδιά γεμάτη ρεκόρ, με τη Ρεάλ και τη Μπασκόνια να ακολουθούν στο ίδιο... μοτίβο.

Φενέρμπαχτσε - Βίρτους Μπολόνια 104 - 72

Αν και η Βίρτους ξεκίνησε το ματς με τους καλύτερους οιωνούς (4/8 σουτ) αφήνοντας τη γηπεδούχο Φενέρ 6 πόντους πίσω (6-12), η ομάδα του κόουτς Ιτούδη πήρε φωτιά και τελείωσε το δεκάλεπτο με ένα σερί 18-0 βάζοντας 6 τρίποντα κατά τη διάρκεια αυτής της έκρηξης. Υπό το άγρυπνο βλέμμα του νεοαποκτηθή Τάιλερ Ντόρσεϊ, η Φενέρμπαχτσε συνέχισε την κυριαρχία της με τους «καυτούς» Γουίλμπεκιν, Πιερ και Γκούντουριτς να «πυροβολούν» από τα 6,75μ. φτάνοντας τα 9/14 τρίποντα. Στο 1'16'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Νεμάνια Μπιέλιτσα πατάει το παρκέ για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 8 χρόνια και μετά απ' τον πολύμηνο τραυματισμό του και δέχτηκε το standing ovation απ' τους φίλους της Φενέρμπαχτσε.

Το ημίχρονο έληξε58-29 με την τουρκική ομάδα να έχει τη μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία της (+29). Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προσπάθησε να βρει αντίδραση με τον Μπελινέλι και τα 4 του τρίποντα αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε περιθώρια. Μάλιστα για εκείνη, ήταν μια βραδιά που γράφτηκε ιστορία με τον Γκούντουριτς να πετυχαίνει το 17ο και το 18ο τρίποντο της βραδιάς σπάζοντας το ρεκόρ του συλλόγου (συνολικά ευστόχησε σε 20) και σημειώνοντας το τρίτο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας μετά τα 22 στο ματς Εφές-Μακάμπι στις 24/02/22 και τα 21 στο Μπουντουτσνόστ-Μπασκόνια στις 15/11/18. Το παιχνίδι έληξε με 104-72 την 4η μεγαλύτερη διαφορά συνολικά στην ιστορία της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72

Δείτε το στατιστικό του αγώνα εδώ:

Φενέρμπαχτσε – Βίρτους Μπολόνια 104-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 16, Μπιρσέν 4, Ουίλμπεκιν 15, Έντουαρντς 5, Μπιέλιτσα 2, Μαμούτολου 3, Χέις-Ντέιβις 5, Πίερ 20, Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 16, Μπούκερ 5, Καλάθης 11

ΒΙΡΤΟΥΣ: Μάνιον 8, Μπελινέλι 18, Παγιόλα 2, Μπακό 4, Ζαιτέ 5, Σενγκέλια 10, Χάκετ 5, Μίκι 10, Ουίμς 2, Οτζελέγε 5, Τεόντοσιτς 3, Αμπάς

Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 71-75

Η μεγάλη αναμέτρηση ανάμεσα στους «γίγαντες» του πρωταθλήματος, τον Γιουσουφά Φαλ και τον Ουόλτερ Ταβάρες, είχε μεγάλο νικητή τον Ταβάρες (που αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το τέλος του ματς). Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πολύ σφιχτές τα πρώτα λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα ισχυρό προβάδισμα από νωρίς. Ο Γιουσούφα Φαλ μάζεψε γρήγορα 2 φάουλ, κάνοντας έτσι το έργο της Βιλερμπάν ακόμη δυσκολότερο. Η Ρεάλ στο πρώτο μέρος κυριάρχησε με την ισχυρή της άμυνα και την ομαλή κυκλοφορία της μπάλας φτάνοντας μέχρι και στο +15 (32-49). Η Βιλερμπάν δεν ήταν ανταγωνιστική έχοντας μόλις 1/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Η σπίθα όμως της γαλλικής ομάδας δεν είχε σβήσει αφού έκανε ένα γρήγορο 6-0 με την εξαιρετική συνεργασία του Μάθιους με τον Ντε Κόλο και ψαλίδισε τη διαφορά στους 9 πόντους (54-63).

Με τον ίδιο τρόπο κινήθηκε και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τη βοήθεια του Ομπασοχάν πλησιάζοντας για ένα μόλις καλάθι τη Ρεάλ (62-64). Ο Ντεκ ήταν εκεί όμως την κρίσιμη στιγμή για τους φιλοξενούμενους παίρνοντας ξανά τον έλεγχο του αγώνα σε ένα προσωπικό του 6-0 σκοράρισμα για το τελικό 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 13, Νουά, Μποστ 7, Καουντί 3, Ντιό, Τάιους 8, Ρισασέ, Ντε Κολό 13, Φαλ 10, Λάιτι 8, Ομπασοάν 9

ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος 13, Κοσέρ 14, Αμπάλδε 3, Χάνγκα, Χεζόνια 2, Ροντρίγκεζ 5, Ντεκ 12, Πουαριέ 3, Κορνελί 5, Ταβάρες 7, Ν’Ντζάι, Μουσά 11

Μπασκόνια – Βαλένθια 117-75

Στο κομβικό παιχνίδι της αγωνιστικής η Μπασκόνια και η Βαλένθια που βρίσκονται στην 8η και στη 9η αντίστοιχα θέση της βαθμολογίας (13-12) πάλεψαν να μπουν στην 8άδα της Euroleague. Η Μπασκόνια κατάφερε μια σημαντική νίκη για τα πλέι οφ. Θέαμα προσέφεραν και οι δύο ομάδες στην Buesa Arena με τον Τζάρεντ Χάρπερ να ευστοχεί από το… λόγκο της Ευρωλίγκας στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Μπασκόνια βρισκόταν σταθερά μπροστά με τη Βαλένθια να αναγκάζεται να πιέσει για να μειώσει. Η ομάδα του Μούμπρου δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα τόσο στο σκοράρισμα, όσο στο να περιορίσει τη Μπασκόνια και να μειώσει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Ντάριους Τόμσον είχε πάρει φωτιά πετυχαίνοντας 16 πόντους χωρίς να χάσει σουτ. Το ημίχρονο έληξε 57-48 με τους 105 αυτούς πόντους να είναι οι δεύτεροι περισσότεροι τη φετινή σεζόν σε ματς της διοργάνωσης πίσω από τους 107 (57-50) στο Μονακό-Μιλάνο. Το τρίποντο του Χάρπερ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν εμπόδισε τον Ντόλτον Χόμες, γεμάτο αυτοπεποίθηση, να πάρει τη Μπασκόνια από το χέρι και να την οδηγήσει σε μια εύκολη νίκη 40 πόντων (117-75), αφού διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τους 24 πόντους και τις 15/15 βολές!

Μπασκόνια – Βαλένθια 114-75

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ:
Χάουαρντ, Χέιντεγκερ 6, Ραιέστε 4, Μαρίνκοβιτς 14, Ντίεζ 8, Τόμπσον 16, Κοτσάρ 7, Κοστέλο 15, Γκιεντράιτις 14, Χομς 24, Κούρουκς 6

ΒΑΛΕΝΘΙΑ:
Χάρπερ 15, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 8, Πραντίγια, Ουέμπ 10, Λόπεζ-Αροστέγκι 13, Τζόουνς 9, Ράντεμπο 5, Έβανς 4, Ντούμπλιεβιτς 1, Ριβέρο 10Τα δεκάλεπτα: 27-24, 57-48, 81-64, 117-75